Hlavní obsah

V pondělí k nám přijela tchýně. Nechala mi doma tašku a já se nestačila divit.

Foto: pixabay

Pondělky. Kdo je má rád? Po víkendu, kdy si člověk alespoň trochu odpočine, přijde nový týden a všechno začíná znova. Vstávám, piju kafe, přemýšlím, co všechno musím stihnout, a mám pocit, že mě už ten den hned na začátku pohltil.

Článek

Jak už to tak bývá, pondělky jsou pro mě dny, kdy si nejsem jistá, co všechno stihnu. A tak, když včera zazvonil zvonek a za dveřmi stála tchýně, moc jsem o tom nepřemýšlela. Otevřela jsem a ani mě to nepřekvapilo. Tchýně. Zastaví se, přinese něco, obvykle nějaké rady a dobré úmysly. Jenže tohle nebyl obyčejný pondělní návštěva. „Ahoj,“ řekla, jak už to bývá, s tím svým klidným a přívětivým úsměvem.

„Přijela jsem ti nechat něco, co jsem ti chtěla dát už delší dobu.“ V ruce měla obyčejnou plátěnou tašku. Zvědavě jsem se podívala na ni a ani jsem nestihla nic říct, když už mi ji podávala. „To je pro tebe. Nechám ti to tady a já už zase běžím,“ dodala a skoro než jsem se vzpamatovala, už byla pryč.

.Zůstala jsem stát u dveří s tou taškou v ruce, přemýšlejíc, co by mi to mohlo být. Ne že bych čekala nějaký zázrak, ale nějaký dárek, nějaký malý překvapení, to ano. Ale ta taška byla těžší než jsem čekala. Tak jsem ji rychle otevřela. A co tam bylo? Recepty. Těch bylo víc než dost. Staré, zažloutlé papíry, které vypadaly, že je někdo dlouho schovával. A pak tam byly fotky, na kterých byli lidé, které jsem vůbec neznala. S těmi fotkami jsem se zastavila. Byl tam nějaký starý muž, asi dědeček, a žena, kterou jsem nikdy neviděla, ale určitě to byla prababička. Všechno to vypadalo jako něco, co opravdu patří do jiné doby. Něco, co už není součástí mého života, ale přesto jsem měla pocit, že tohle je nějaký kousek rodinné historie, který mi tchýně nechala. A já vůbec nevěděla, co s tím. Jak to vzít, co si o tom myslet.

A pak jsem v té tašce našla něco, co mě úplně dostalo. Byla tam fotografie, na které byla černobílá fotka mladé ženy. Byla to ona – tchýně, ale tak mladá, jak jsem ji nikdy neviděla. Měla na sobě krásné letní šaty, vlasy do čepele, jak to bývalo tehdy. Kdo by to byl řekl, že tuhle mladou dívku znám jako „mámu“ svého muže? Co se muselo dít v jejím životě? Jaké byly její sny, když byla takhle mladá? Zase jsem se na chvíli zastavila. A pak jsem si začala uvědomovat, že všechno, co jsem tam našla, je vlastně součástí nějakého velkého příběhu. Příběhu její rodiny. A teď, v rukou držím něco, co mi nikdy předtím neukázala. A bylo mi trochu líto, že jsem o tom vůbec nevěděla. A tak jsem se začala ptát: „Proč mi to vlastně dáváš?“ Tchýně mi nikdy předtím žádné takové věci neukázala. Vždycky se bavily spíš o běžných věcech – o jídle, co se dělá doma, o počasí. Ale nikdy jsme se nebavily o rodinných záležitostech, o těchto starých fotkách a zápiscích. Možná jsem si nikdy pořádně neuvědomila, že každý člověk má nějaký příběh, něco, co nás spojuje s minulostí. Možná, že tohle byla její cesta, jak mi to ukázat. Jak mi dát kus historie, kterému jsem doteď nerozuměla. „Nechci, abys to nechala ležet. Možná ti to dává smysl víc, než myslíš,“ řekla tchýně, když mě viděla nad těmi věcmi přemýšlet.

A měla pravdu. Teď, když jsem se na to dívala zblízka, jsem si uvědomila, jak málo vlastně o její minulosti vím. Kolik příběhů, vzpomínek, smíchu a slz, to všechno je součástí rodinné historie, kterou máme schovanou ve fotkách a starých předmětech. Kolik toho nám zůstává, aniž bychom si to uvědomovali. Bylo to jako náhlé uvědomění, jak málo si všímáme, co všechno máme kolem sebe. Co všechno nám mohou ti, kdo jsou okolo, ukázat, i když se to zdá jako „obyčejná“ věc. A přitom to není obyčejné. Všechno má svůj příběh, své místo v čase.

A v tu chvíli jsem si uvědomila, že když nám někdo dá něco, co má pro něj význam, nemusíme to nutně hned chápat. Ale musíme to přijmout, protože to může být něco, co nás propojí s minulostí. Co nám ukáže kousek něčeho, co je mnohem větší, než si myslíme. Od té doby, kdy mi tchýně nechala tu tašku, jsem na to všechno začala dívat trochu jinak.

Už to není jen o nějakých starých věcech, které nám někdo předá. Je to o historii, která dává smysl. O tom, jak jsou naše příběhy propojené, i když o tom třeba vůbec nevíme. A o tom, jak se někdy musíme zastavit a opravdu si všímat toho, co nám ostatní ukazují. Takže teď, když projíždím ty staré fotky, čtu ty zápisky, které mi tchýně nechala, víc si uvědomuji, jak důležité je věnovat pozornost i těm nejmenším detailům.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz