Článek
Vítejte u naší nově pojmenované rubriky Sudí v hledáčku. Budeme se v ní zaobírat nepříliš srozumitelným světem pravidel fotbalu, a především hůře pochopitelnými momenty v zápasech Chance Ligy. I když se totiž rozhodčí snaží pískat stejně na všechny strany, ne vždycky jim to vyjde.
Předseda Komise rozhodčích FAČR Libor Kovařík mluvil po soustředění sudích ve Španělsku o nutnosti určitých zlepšení. I semináře na přípravě měly dopomoci k jejich lepším výkonům na hřišti. Ostatně nejen samotní fotbalisté na sobě musejí pracovat.
Liberec fauloval hned dvakrát červeně, jeden trest mu byl „prominut“
V prvním kole po přestávce se ovšem ani tentokrát nevyhnuli minimálně jedné zásadní chybě. Utkání Baníku Ostrava v Liberci doprovázel šílený vstup Slovanu do ligového jara. Nejdříve už po několika desítkách sekund vstřelil do jejich sítě gól Ewerton, aby se následně v 5. minutě nechal vyloučit Mikula. Jeho nedovolený zákrok přitom následoval další od Michala Hlavatého, který byl na první pohled ještě horší.
Ostatně už v ten moment komentátoři i lidé na sociálních sítích začali mluvit o tom, že měl Liberec dostat rovnou dvě červené. Je to ovšem vůbec možné? Může VAR v rámci jedné situace přezkoumat dvě momenty?
Podle Komise rozhodčích ano a jednoznačně tak měl učinit. Bohužel ryze červený faul Hlavatého nakonec zůstal zcela nepotrestán. Asi trochu ošemetná situace, s níž rozhodčí nemají moc zkušeností. Kdyby ovšem nakonec Baník nevyhrál, právem by mohl být hodně naštvaný. Ligové jaro tak začali sudí velkou hrubkou.
Tomič dal gól, poté se nechal vyloučit
Karviná nastupovala do zápasu s Teplicemi i s jednou ze svých největších posil. Tou se stal pětadvacetiletý slovenský fotbalista Michal Tomič, který přišel na hostování z pražské Slavie. Předtím byl rovněž zapůjčen do norského Bodo/Glimt, kde se ovšem neprosadil. A nové angažmá začal skvěle.
V nastaveném čase prvního poločasu dokázal vyrovnat skóre na 1:1 a mohl se tak stát rázem hrdinou utkání. V úvodu druhé půle ovšem vrazil kousek od hranice vápna do unikajícího protihráče a za zmaření zjevné brankové příležitosti byl po intervenci VAR vyloučen.
Můžeme se samozřejmě bavit o tom, proč podobně neposoudil celou situaci už hlavní rozhodčí. Hlavní otázka ovšem potom zní – skutečně měl být vyloučen? Nemohl by unikajícího hráče zastavit ještě někdo jiný? Samotný faul rozhodně nebyl nějak brutální. Hráč by ovšem skutečně šel sám na bránu a zřejmě je tak červená karta v pořádku. I když je za mě díky opravdu nepříliš tvrdému kontaktu spíše hraniční.
Měla Mladá Boleslav kopat proti Slavii penaltu? Hraniční, ale spíš ne
Poslední situaci potom ani neřešila Komise rozhodčích, přesto si byli někteří fanoušci jistí chybou rozhodnutí. V utkání Slavie s Mladou Boleslaví došlo v pokutovém území domácích k momentu, kdy šel Ivan Schranz nohou (a tím pádem i kolíkama) hodně dopředu proti soupeři. Naštěstí mezi jejich nohami byl míč a pravděpodobně tak nedošlo ani ke kontaktu. Maximálně opravdu minimálnímu, jinak mohlo být hodně zle.
Asi nepotěšim. Dělal jsem si frejm po frejmu hned a nepískal bych to. Schranz tam jde riskantne, ale ma stesti ze tou podrazkou primo zblokuje balon, pak hned stahuje nohu (asi si uvedomi, jak riskuje). Tipnul bych, ze se Kralika asi ani nedotkl. Měl štěstí.
— zdenek folprecht (@ZdenekFolprecht) February 2, 2025
Měla za tohle být penalta? Někteří tvrdí, že to byl jasný šlapák a jednoznačně ano. Podle mě tomu zabránil právě onen míč a rychlé stáhnutí nohy Schranze. V podobném duchu ostatně hodnotil zákrok i Zdeněk Folprecht, který je proslulý svým framem po framu. Pravdou ovšem je, že do tohoto souboje nešel zrovna „chytře“ a mohl na to hodně doplatit. Příště bych to kolíkama napřed nedoporučoval.
Počet červených karet se nakonec zastavil na třech. Všechny přitom padly v sobotních utkáních. No, slušný (nebo spíš neslušný) začátek.
Autor textu: Lukáš Loužecký
Zdroj: https://www.fotbal.cz/rozhodci/hodnoceni-vybranych-situaci-ve-20-kole-chance-ligy/a21749