Článek
FA zároveň zmínila, že se bude zabývat následujícími kroky, jak zapojit trans ženy do fotbalu. Dosud mohly trans ženy v Anglii za ženské týmy bez výjimek nastupovat, což vyvolávalo řadu otázek. Fotbalová asociace však i nadále bude podporovat trans ženy a pokusí se jim zařídit možnosti, jak fotbal dál provozovat.
Návrat do mužských týmů?
Možností jak se dále věnovat svému oblíbenému sportu je návrat do mužských týmů. To je však pro většinu trans žen zřejmě nepřípustné a bylo by to pro ně určitě psychicky náročné. Navíc s pozměněnými hormony by vlastně i v mužských kategoriích nejspíš nebyly úplně přijímány. Tyto obavy vyjádřila například britská transgender hráčka Natalie Washington.
Natalie Washington is a Trans Competitive Footballer - says she can no longer play football after Biological Men were Banned from playing with Biological Women. pic.twitter.com/ELzLCWIBnQ
— Concerned Citizen (@BGatesIsaPyscho) May 2, 2025
Kontroverze napříč sporty
V loňském roce se snažila i například transgender plavkyně Lia Thomas o účast na olympijských hrách v ženské kategorii. Té ale arbitrážní soud účast také zakázal, dle pravidel může nastupovat pouze ten, kdo změnu pohlaví podstoupil do 12 let, což vlastně trans lidi naprosto vylučuje. Toto rozhodnutí je samozřejmě pochopitelné, neboť zmíněná plavkyně prošla mužskou pubertou a její hormonální stránka nikdy nebude jako u biologicky narozené ženy. Bylo by to nefér i pro ostatní sportovkyně, které se samozřejmě trans ženám mohou těžko vyrovnávat.
Velký rozruch způsobila i loňská účast Chalífové na olympiádě v Paříži. Ta se na hry probojovala a mnoho známých sportovců její účast a následné vítězství odsoudilo. U ní však nebyla potvrzena změna pohlaví ani nadměrné množství testosteronu. Je však otázkou, jestli opravdu vzhled olympioničky je pouze geneticky daný, nebo se jednalo o porušení pravidel.
Každopádně téma účasti transgender lidí ve sportovních kategoriích dlouhodobě rozděluje společnost a samozřejmě je těžké hledat kompromisy. Je asi dobře, že tito lidé zatím příliš nemají možnost se dostávat do ryze ženských týmů, což by výrazně mohlo ohrozit férovost pro biologicky narozené ženy. Na druhou stranu i trans ženy by měly mít právo patřit do různých sportovních klubů a asociace by jim určitě měly dát šanci v samostatných kategoriích, kde by mohly rozvíjet sport, který je celý život naplňuje.
Autor textu: Pavel Soukup