Článek
Skutečnost se totiž podle něj v mnoha ohledech liší od mýtů, které o ní léta přetrvávají. Zajímavý dokument ji ukazuje jako egocentrickou a progresívní ženu, která pohrdala svým postavením u císařského dvora, odmítala se mu podvolit a vybojovala si právo, že si bude dělat co chce. Při každé možné příležitosti se proto snažila z Vídně utéci a většinu času trávila na cestách, především po Uhrách a Středomoří, které jí učarovalo. Domov, kde se cítila opravdu dobře, si vybudovala na malebném ostrově Korfu.
Módní ikona
Zajímavá jsou i svědectví, popisující její vzhled. Zatímco v mládí byla opravdu uhrančivou krasavicí, později tomu tak rozhodně nebylo. Jeden z jejích důvěrných přátel Alexander von Warsberg ji v nedávno objevené korespondenci popsal: „Přišla mi ošklivá a stará, vyzáblá a spatně oblečená. Měl jsem pocit, že přede mnou stojí bláznivá žena.“
Období, kdy byla skutečně krásná a stala se také první módní ikonou, skončilo kolem její třicítky. Do té doby si na své kráse a vzhledu hodně zakládala. Zvláštní pozornost věnovala svým hustým dlouhým vlasům, kadeřnice je denně česala až čtyři hodiny. Její složité účesy se snažily napodobit ženy z celé Evropy, stejně jako vosí pas, který Sisi získala díky upjatých korzetům, přísné dietě, kouření a cvičení. Jako rebelka, co ráda provokovala, se také nechala tetovat. Často flirtovala s nebezpečím a vášnivě se věnovala jízdě na koni, v níž opravdu vynikala. Je ale paradoxem, že těžce nesla, když budila pozornost a lidé na ni „zírali“.
Náhlý konec trápení
Svým chováním mnoho lidí zklamala, včetně vlastního muže a dětí, a k sobě si pustila jen pár vyvolených. Léta trvající manželskou krizi s císařem Františkem Josefem, způsobila kromě vzájemných nevěr i smrt dvouleté dcerky Žofie. Alžběta poté upadla do těžkých depresí, které se ještě zhoršily, když náhle spáchal sebevraždu její jediný syn a následník trůnu Rudolf. Špatný zdravotní stav se snažila léčit pomocí kokainu, často také pobývala v lázních, včetně Karlových Varů.
Nesnesitelné utrpení císařovny Sisi náhle ukončil italský anarchista, který ji zavraždil, když se procházela po nábřeží v Ženevě. Bylo jí šedesát let.
Zuzi Bémová
Zdroj: Česká televize (Sisi, císařovna na cestách)