Článek
Adiktologové a další odborníci totiž upozorňují, že české děti jsou v celé Evropě nejzávislejší na tabáku, alkoholu a v neposlední řadě také počítačích a mobilních telefonech. Teprve za nimi figurují psychoaktivní látky a léky. Děsivý je fakt, že alkohol u nás konzumují v nadměrném množství tisíce dětí a ročně jich stovky skončí v nemocnicích. Přestože alkohol představuje pro děti a mladistvé ještě mnohem větší nebezpečí než HHC, většinu našich politiků to léta nechává v klidu.
Co je horší?
S velkým překvapením jsem sledovala úterní pořad „Události, komentáře“ ČT24. Stal se názorným důkazem, jak dalece vážně a upřímně to naši poslanci myslí se zdravím celé české populace. Řeší ho nikoliv koncepčně a dlouhodobě, ale jen pod tlakem momentálních okolností, médií a veřejnosti.
Přesně tak se v „Událostech“ předvedl lidovecký ministr zemědělství Marek Výborný, který obhajoval kontroverzní rozhodnutí, že se látka HHC ocitne na seznamu zakázaných látek společně s pervitinem a heroinem, výkřikem: „Nevím, na co bychom měli dále čekat“. Argumentoval tím, že každý týden u nás skončí řada děti na jednotkách intenzívní péče a rozčiloval se ještě: „Nikdo z rodičů nechce skončit tak, že bude odvážet své děti do nemocnice. To není žádné strašení, to je prostě reálný fakt.“ O reálném faktu, že v nemocnici končí mnohem více dětí kvůli konzumaci alkoholu, neřekl ani slovo.
Co je horší?
Na tento závažný problém však upozornila moderátorka „Událostí, komentářů“, která se pozastavila nad tím, že ačkoliv je v naší zemi je, co se závislostí týče, na prvním místě právě alkohol, KDU-ČSL prosazuje snížení daně na tiché víno a ministr vnitra Rakušan jezdí dělat kampaně za voliči do hospod. Rozhořčeně zmínila, že dětí, které kvůli alkoholu končí na záchytkách nebo v nemocnicích, je mnohem více než, kvůli látce HHC. Výborný se vymluvil na národního protidrogového koordinátora Vobořila, který by měl podle něj sehnat peníze na prevenci proti užívání alkoholu. Zároveň ale tvrdil, že dát si k obědu jednu „dvanáctku“ není to samé, jako dát si tři bonbony s HHC.
Reklama na alkohol
Pirátka Jana Michailidu na to však ostře zareagovala: „Ta normalizaci pití alkoholu v České republice je naprosto tristní. My si myslíme, že by se s tím mělo něco dělat razantním způsobem.“ Pohoršila se nad tím, že se u nás alkohol prodává úplně všude, 24 hodin denně a dokonce na něj běží reklama v televizi, což je ve většině zemí nemyslitelné. Varovala, že kromě zdravotních potíží má alkohol na svědomí také to, že dvě třetiny domácího násilí se ději pod jeho vlivem.
Bráníme děti?
Michailidu, která je také členkou Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí rovněž namítla, že problém HHC nepředstavuje látka samotná, ale fakt, že se u nás prodává jako součást cukrovinek, k nimž se bez problémů dostávají děti. Piráti proto žádají, aby byly cukrovinky s HHC staženy z prodeje formou opatření obecné povahy. Na to Výborný cynicky namítl, že vláda nemá k dispozici žádné hodnocení rizika takových výrobků, a proto není jiné cesty než zařadit HHC dočasně na seznam zakázaných látek. „Bráníme děti našich rodičů,“ chlubil se.
Zuzi Bémová
Zdroj:
„Události, komentáře“ ČT 24 13.2. 2024