Článek
A je stěží uvěřitelné, že ani po sedmdesáti dvou letech, co se v kinech poprvé objevila Pyšná princezna geniálního režiséra Bořivoje Zemana, nedokázal nikdo pokořit rekordní počet více než šesti milionů diváků. Pyšná princezna se tak stala vůbec nejnavštěvovanějším českým filmem všech dob!
Nemluvě o tom, že dílo zakladatele žánru české filmové pohádky si každoročně nenechají ujít další miliony televizních diváků a většina z nich je považují stále za své nejoblíbenější. Vedle Pyšné princezny jsou to Byl jednou jeden král, Šíleně smutná princezna nebo Honza málem králem.
Přednost dostala agitka
Je jen velká škoda, že film, jenž vznikal v roce 1952, nebyl natočen barevně, jak bylo původně plánováno. Materiál k tomu potřebný byl totiž velmi drahý a nedostatkový a především v té době nikdo netušil, že se tento snímek stane tak mimořádně úspěšným.
Soudruzi ze studia Barrandov dali v té době přednost svazácky rozjuchané komedii Zítra se bude tančit všude. Zatímco ta spravedlivě skončila na smetišti filmových dějin, bez černobílé Pyšné princezny si většina televizních diváků neumí představit každoroční vánoční televizní program. Mimochodem, samotný režisér Zeman ji při realizaci viděl ve střižně nejméně dvěstěkrát.
Nadšení diváci, přísní kritici
Hned poté, co se Pyšná princezna začala promítat v kinech, zlidověly i legendární hlášky, z nichž vůbec nejpopulárnější je Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil. Nemluvě o oblibě krásné písně Rozvíjej se poupátko.
Na rozdíl od publika se však tato vskutku kultovní pohádka vůbec nelíbila kritikům, kteří ji paradoxně považovali za příliš kapitalistickou. Například se jim nezamlouvalo, že v jedné ze scén vesnické dívky špatně hrabou seno a režisér byl obviněn, že nezná jednu ze základních prací socialistického venkova. Nicméně, se jí nevyhnuly některé scény, poplatné budovatelským 50. létům, což je jí dodnes zazlíváno.
Zahraniční úspěch
Přesto se režiséři David Beran a Radek Lisý rozhodli, že natočí remake Pyšné princezny, tentokrát ovšem v animované verzi. Zachovali dokonce většinu ikonických scén, včetně té se střevíčkem či kládou, slavnou písní a samozřejmě i zmíněnými hláškami. Oproti Zemanově verzi ale přibyla zvířátka, která dnešní dětské publikum miluje, třeba bílý pejsek princezny Krasomily a nechybí ani některé „akčnější“ momenty.
Tvůrci měli šťastnou ruku, když se rozhodli právě pro animovanou verzi, protože tento žánr naší filmové produkce s úžasnou tradicí, slaví ve světě mnoho let mimořádné úspěchy. Možná právě díky tomu mají již nyní o animovanou Pyšnou princeznu velký zájem distributoři z řady zemí, dokonce i exotických, jako jsou Mongolsko či Vietnam.
David Lisý si to vysvětluje tím, že animované filmy mají diváci rádi všude, protože jde mezinárodní komunikační kanál. Mimochodem, na realizaci tohoto náročného projektu se podílela i řada zahraničních animátorů a nyní vzniká v Londýně anglická verze, na níž spolupracují tamější herci.
Zdroj:
https://dvojka.rozhlas.cz/borivoj-zeman-stvoritel-ceske-filmove-pohadky-8646300#player=on
https://radiozurnal.rozhlas.cz/animovana-pysna-princezna-jizda-na-klade-je-divoka-jsou-tam-i-zviratka-9364170