Článek
Sama k němu již nepatřím, nicméně mě silně zasáhla. Přesvědčivě totiž ukazuje, jak se liší život dnešní internetové generace „Z“ od té naší. Přitom nás dělí jenom nějakých dvacet let. Na svých dospívajících dětech bohužel také dnes a denně vidím, že je to generace, která tak, jako hlavní hrdinové Vlastně se nic nestalo, zcela podlehla fenoménu sociálních sítí, které fatálně ovlivňují její chování.
Děsivé pomyšlení
Při pomyšlení, že moje pohledná dcera bude nabízet své obnažené tělo na různých platformách, jak to dělají z různých důvodů v jednotlivých epizodách Žofie a Andrea, mě popadají záchvaty úzkosti. Přestože děti doma všemožně kontrolujeme a patříme k těm rodičům, co podporují zákaz užívání mobilních telefonů na školách či na táborech a dost často jim je kvůli nedodržování domluvených pravidel zabavíme, pro ně to neznamená žádný trest. Jednoduše si telefon tajně půjčí od spolužáků nebo kamarádů.
Marná snaha
Oba potomky se přesto snažíme od sociálních sítí odpoutat tím, že je podporujeme v jejich sportovních aktivitách a koníčcích. Ale i to se nám jaksi vymklo. Ocitli se totiž v další komunitě svých vrstevníků, kterou sociální sítě rovněž zásadně ovlivňují. Syn utrácí kapesné i výdělky z prvních brigád za trvalou, drahé tenisky a mikiny, potravní doplňky či předražené módní nápoje. Děsím se toho, abych brzy nezjistila, že podobně jako Roman z tohoto seriálu, platí i za prohlížení pornografických fotografií dívek.
Ano nebo ne?
Přemýšlím teď, jestli bych neměla seriál Vlastně se nic nestalo doporučit našim dětem ke zhlédnutí. Byť mladé diváky varuje, že kvůli sociálním sítím mohou přijít o partnerský vztah či zaměstnání, obávám se, jestli by u nemalé části z nich nevzbudil spíše zvědavost a touhu vyzkoušet si něco podobného.
Nás rodiče každopádně nabádá, abychom neblahý vliv sociálních sítí nepodceňovali a s hrůzou nezjistili, že mají na generaci „Z“ podstatně větší vliv než my.
Zuzi Bémová
Zdroj: Česká televize