Hlavní obsah
Bydlení

Místo, kde Miloš Kopecký našel svůj klid. Temná minulost Červeného mlýna je dodnes plná záhad

Foto: Česká televize se svolením

Červený mlýn v jihočeské Křemži skrývá za svými zdmi příběh plný kontrastů. Z místa, kde se ve 40. letech odehrála děsivá rodinná tragédie, se později stalo útočiště jednoho z nejvýznamnějších českých herců Miloše Kopeckého.

Článek

Historie Červeného mlýna

Červený mlýn v Křemži získal své jméno podle načervenalé hlíny, která se v jeho okolí v minulosti těžila. Tato historická stavba se nachází v malebném prostředí jižních Čech a její existence je doložena již v historických pramenech z počátku 20. století. Ve 40. letech 20. století se mlýn stal dějištěm hrůzné rodinné tragédie. „Otec rodiny, který se potýkal s psychickými problémy své druhé manželky, spáchal čin, který místní obyvatele šokuje dodnes,“ vzpomíná pamětník Josef Troupa. Muž tehdy zavraždil svou ženu a jedno ze svých dětí, načež spáchal sebevraždu. Ostatní děti se zachránily útěkem k sousedům.

Příchod národního umělce

Když se řekne jméno Miloš Kopecký, většině z nás se vybaví nezapomenutelné herecké výkony a osobitý šarm. Tento velikán českého divadla a filmu měl ale i své méně známé stránky života. Jednou z nich bylo jeho útočiště v podobě Červeného mlýna, který si pořídil v době, kdy jeho hvězda zářila nejjasněji. Tehdy netušil, že za pouhých 40 tisíc korun získá nejen kouzelné stavení, ale i místo s pohnutou historií. Málokdo ví, že Kopecký původně vůbec neměl být hercem. Narodil se do rodiny váženého kožešníka a všichni očekávali, že půjde v otcových šlépějích. Osud ale zamíchal kartami jinak.

Mladý Miloš v sobě objevil neutuchající lásku k divadlu, která byla silnější než rodinná tradice. Po válce se Kopecký definitivně rozhodl věnovat herectví naplno. A udělal dobře! Postupně se vypracoval mezi absolutní špičku českého divadla, kde zanechal nesmazatelnou stopu. I přes děsivou minulost si Miloš Kopecký svůj jihočeský úkryt doslova zamiloval. Když se ho někdo ptal na strašidelné historky spojené s mlýnem, jen se smál. Za nic na světě by ho nevyměnil. Herec byl známý svým osobitým humorem, což pocítili i zvědaví fanoušci.

Ti často postávali u plotu a doufali, že zahlédnou slavného umělce. Kopecký jim jejich zvědavost vracel po svém – někdy jim třeba s gustem předvedl holý zadek! Když v roce 1996 odešel navždy, jeho žena Jana nechtěla mlýn dál udržovat sama. Prodala ho proto rodině z Prahy, která se o něj dodnes s láskou stará. Je až neuvěřitelné, jak se místo, které bylo kdysi spojené s hrůznou rodinnou tragédií ze 40. let, proměnilo díky Kopeckému v kulturní památku. Však také místní říkají, že teprve s příchodem slavného herce mlýn znovu ožil a našel svou ztracenou duši.

Odkaz Miloše Kopeckého

Když se dnes ohlédneme za hvězdnou kariérou Miloše Kopeckého, tají se nám dech. Tento nezapomenutelný elegán českého divadla a filmu po sobě zanechal poklad v podobě rolí, které si diváci zamilovali a dodnes je milují. Ať už to bylo v Národním divadle, Divadle ABC nebo ve Vinohradském divadle, všude zanechal nesmazatelnou stopu. Kdo by z jeho fanoušků neznal jeho nezapomenutelnou roli doktora Štrosmajera z Nemocnice na kraji města? Tuto roli si musel zamilovat každý! A co teprve když se objevil ve filmech jako je Pyšná princezna nebo Noc na Karlštejně. I když hrál zápornou postavu, dokázal jí dát takové kouzlo osobnosti, že jste ho prostě museli mít rádi. To uměl jenom on. Takový druhý Kopecký už prostě nikdy nebude, to byla originální osobnost od hlavy až k patě!

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz