Článek
Nacismus a komunismus jsou dvě zvrácené ideologie, které poznamenaly vývoj lidstva ve 20. století. Pokud bereme politické názory jako spektrum od pravice po levici, jedná se o protiklady na opačných koncích. V mnohém si však nejsou podobné jen jejich myšlenky, ale také jejich hlavní osobnosti. Proč je tedy jedna z těchto ideologií zakázaná, zatímco druhá více či méně ovlivňuje naši politiku dodnes?
Jaký je rozdíl mezi tím, když diktátor označí za státní nepřátele určité lidi podle jejich etnika, a tím, když si jiný vybere za cíl boje lidi podle jejich ekonomického postavení? U nacistů to byli Židé a Slované, u komunistů zas příslušníci buržoazie a šlechty. V obou režimech byly vybrané skupiny pronásledovány a vražděny.
V perzekuci si tyto režimy byly velmi podobné. Hlavní rozdíl spočívá pouze v tom, že nacisté své zločiny páchali „pouze“ několik let, zatímco komunisté desítky. Nacisté jsou odpovědní za smrt přibližně 76 milionů lidí, zatímco počet obětí komunistů se odhaduje na 100 milionů. Samozřejmě tato čísla nejsou přesná, protože v takto rozsáhlém počtu obětí je možné pouze odhadovat.
Kromě likvidace nepohodlných občanů se tyto režimy vyznačují i mnoha dalšími podobnými rysy. Například autoritářským vůdcem, který se obklopuje pouze svými nejvěrnějšími a likviduje jakoukoliv opozici. Teké ideologickou výchovou mládeže ve skupinách, kde jsou dětem od raného věku vštěpovány ideály režimu.
Navíc oba tyto režimy stály na počátku 2. světové války. I když je odpovědnost za rozpoutání největšího světového konfliktu připisována pouze Německu, je to dáno tím, že v pozdějších letech byl Sovětský svaz okolnostmi nucen změnit stranu a přidat se ke spojencům.
V době před německým útokem na Polsko oba totalitní státy uzavřely smlouvu pojmenovanou podle ministrů zahraničí jako pakt Ribbentrop–Molotov. V něm se kromě vzájemné spolupráce a podpory dohodly i na rozdělení Polska, k čemuž došlo v září 1939.
Ačkoliv se tyto režimy často prezentují jako protiklady a nepřátelé, jejich vztah bychom měli spíše chápat jako sourozenecký. Nejhorší na tom je, že se dostávají k moci podobným způsobem, a to díky slabosti demokracie. Adolf Hitler uchvátil moc díky důvěře voličů, a totéž se podařilo komunistům v Československu.
I když vůdci Sametové revoluce nahradili komunisty, udělali chybu v tom, že je neodsoudili a nezakázali. Kromě současného volebního období byli komunisté vždy součástí naší nejvyšší politiky, a co víc, v minulém období na nich byla dokonce závislá vláda Andreje Babiše, kterou podporovali.
Anketa
Zdroje: