Hlavní obsah
Právo a státní správa

Stačilo! a jejich volební oklika

Foto: Miloš Skácel/ Wikimedia commons/ CC BY-SA 4.0

Komunisté v čele se svojí předsedkyní Kateřinou Konečnou si již brousí zuby na návrat do poslanecké sněmovny. Má to však háček a tím je volební zákon a samotná forma tohoto politického uskupení.

Článek

Kde jinde se dá uplatnit pořekadlo „vyhodí ho dveřmi, a vrátí se oknem“ než u Komunistické strany Čech a Moravy? Poté, co tato strana ve volbách v roce 2021 opustila sněmovnu, řada lidí věřila, že se jedná o poslední tečku za obdobím komunistické totality z druhé poloviny minulého století. Jenže výsledky evropských a krajských voleb ukazují, že tomu tak být nemusí.

I když samotná značka Stačilo! vznikla spíše jako rebranding komunistů, komunisté si pod svá křídla vzali i další menší levicově konzervativní strany, které by samostatně neměly velké šance na zvolení. Zatímco v podobě koalice se jim podařilo uspět, volební zákon je ve volbách do Poslanecké sněmovny výrazně přísnější.

Zatímco u evropských a krajských voleb je jedno, zda se jedná o stranu, hnutí nebo koalici, u voleb do parlamentu to mají koalice přísnější. Koalice dvou stran musí mít minimálně 8 % a koalice tří stran musí získat 11 %. V konečném součtu je to sice výhodnější systém než pro samostatně kandidující subjekty, ale vzhledem k výrazně nižší podpoře Stačilo! to pro Konečnou a její kolegy může znamenat problém.

Hnutí Stačilo! se již po krajských volbách zaregistrovalo jako hnutí, ale zde opět naráží na zákon. I když jakákoliv předvolební koalice může stejným způsobem „obejít“ pravidla o koalicích, i hnutí mají svá pravidla, která je nutné dodržovat.

Každé hnutí musí mít předsedu a členy. A tady Kateřina Konečná naráží. Samozřejmě, jako nejvýraznější postava tohoto hnutí by byla logickou volbou. Jenže žádný občan nemůže být členem dvou politických stran nebo hnutí. Proto by si musela vybrat, zda chce být předsedkyní komunistů, nebo Stačilo!, a druhé místo přenechat někomu jinému.

Je to sice podivné, ale vše je podle pravidel, které nastavují naše zákony. Je však otázkou, zda je volební zákon napsán dobře, pokud toto umožňuje, protože pravidla o koalicích jsou vlastně zbytečná, když se dají takto snadno obejít.

Na druhou stranu, ať jsme nebo nejsme fanoušky komunistů, musíme si uvědomit, že mají své voliče a že by žádný hlas neměl propadnout jen kvůli tomu, že koalice tří stran, kterou by volili, získala 10,99 %, což by v minulých volbách v roce 2021 odpovídalo zhruba 600 tisícům voličů.

Anketa

Je v pořádku, že volební zákon umožňuje takto obejít pravidla o koalicích?
Ano
12,5 %
Nevím
0 %
Ne
87,5 %
Celkem hlasovalo 8 čtenářů.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz