Článek
Prezident Petr Pavel, stejně jako v loňském roce, pronesl 1. ledna k národu svůj novoroční projev. I když se jeho poradci nechali slyšet, že původně mělo být jeho vystoupení kritičtější, nakonec hlava státu zvolila smířlivý tón. Za to si však vysloužil kritiku od řady opozičních politiků i občanů. Přestože byl projev nekonfliktní, Petr Pavel si našel způsob, jak vládě připomenout, že ne vše odpovídá jeho představám ani očekáváním občanů.
Prezident, stejně jako vloni, připomněl svůj názor na přijetí jednotné evropské měny – eura. Právě zde zazněla asi nejvýraznější narážka na předsedu vlády Petra Fialu. Pavel totiž v souvislosti s eurem připomněl premiérova slova o německých platech, která podle prezidenta budou realitou až tehdy, kdy se začne vyplácet v eurech místo v korunách.
Jak jinak by mohl v takovém smířlivém projevu veřejně naznačit premiérovi, že by měl opustit populismus? Hlavní strana vládní koalice ODS, z níž Fiala pochází, totiž dlouhodobě odmítá přijetí eura. Prezident tak skrytě vyjádřil názor, že pokud bude ODS nadále u vlády, nebudeme mít ani euro, ani německé platy.
Když porovnáme vystoupení Fialy a Pavla, můžeme si povšimnout jednoho zásadního rozdílu. I když oba hovoří o tom, že ve společnosti panuje nespokojenost a „blbá nálada“, bez optimismu lepší budoucnost nevytvoříme. Prezident na rozdíl od premiéra ovšem zmínil, že v naší zemi opravdu žijí statisíce lidí, jejichž životní úroveň klesá, což je dostává do existenční tísně.
Prezident výslovně upozornil na problém vyloučených lokalit, kde podle jeho slov žije čtvrtina obyvatel. Připomněl tak jednu z velkých výzev, na kterou politici dlouhodobě zapomínají – rozvoj regionů, především těch pohraničních. Občas se dokonce zdá, že politici, včetně těch současných, zapomínají na to, že existuje něco dál než Praha a Brno.
Ovšem i ve městech jako Bruntál nebo Cheb si lidé zaslouží důstojné podmínky k životu. Zatím se však zdá, že nejlepší možností, co v podobných místech s volným časem dělat, je hledat způsoby, jak se odstěhovat. Síť hromadné dopravy je naprosto nedostatečná, najít lékaře je velmi obtížné, a na Karvinsku musí mnozí jezdit k zubaři do Polska.
Ukázkou toho, jak jsou ministrům v Praze tyto okrajové lokality lhostejné, byly mimo jiné povodně z loňského podzimu. Starosta Krnova si například stěžoval, že stát není dostatečně efektivní při následné pomoci, ať už finanční, nebo při odškodňování poškozených firem.
V našem politickém systému bohužel prezident nemá možnost tyto věci řešit. Může o nich pouze hovořit a tím je vnést do veřejného prostoru. Ten, kdo má možnost tyto problémy řešit, je vláda, ale premiér tyto výzvy přehlíží a raději je ani nezmiňuje. Líbivé video, kde premiér bouchá do stolu, však těžko něco změní.
Pokud tedy prezident ve svém projevu mluví o aktuálních nedostatcích, ukazuje tím na vládu, i když ji přímo neobviňuje. Vládě se buď nechce, nebo nedokáže tyto problémy řešit, a současně s blížícími se volbami naskakuje na vlnu populismu. Přestože je Petr Pavel za svůj projev kritizován, jeho role spočívá právě v tom, aby upozorňoval na problémy, které společnost má a které je třeba řešit.
Anketa
Zdroje: