Hlavní obsah
Lidé a společnost

Freddie Mercury? Ve skutečnosti se jmenoval úplně jinak

Foto: Pexels / Andrea Piacquadio

Freddie Mercury, socha u Ženevského jezera.

Jméno Freddie Mercury si zvolil sám. Rodiče mu do rodného listu napsali jiné – Farrokh Bulsara.

Článek

Slavný zpěvák kapely Queen, známý svou extravagancí, nezapomenutelným hlasem a showmanstvím, se narodil na Zanzibaru. Velkou část dětství strávil na internátní škole v Indii, v sedmi letech se začal učit hře na klavír a osvojoval si první základy hudby. Ve dvanácti letech se spolužáky založil kapelu The Hectics, a právě spolužáci Farrokha začali přezdívat Freddie, což si později ponechal jako součást svého uměleckého jména.

Útěk z rodné země

V roce 1964, když Farrokhovi bylo 18 let, byl se svou rodinou nucen uprchnout ze Zanzibaru, kde propukla krvavá revoluce proti tehdejší arabské vládě. Při násilnostech zahynuly tisíce etnických Arabů a Indů – a jako příslušníci parské komunity se Bulsarovi ocitli v ohrožení. Po útěku se usadili v Anglii, kde Farrokh studoval grafiku a design. A není tajemstvím, že v nové zemi se mu začal rýsovat úplně jiný život, který si dokázal patřičně užít, se vším všudy.

Cesta ke slávě

Hudba byla Freddiemu stále blízká. Působil v několika studentských kapelách a snil o vlastní hudební dráze. V roce 1970 se připojil jako hlavní zpěvák ke kapele Smile, kde už tehdy hráli kytarista Brian May, bubeník Roger Taylor a basista Tim Staffell (ten z kapely brzy odešel). O rok později se formace rozrostla o baskytaristu Johna Deacona, čímž se zformovala budoucí čtyřčlenná legenda.

Foto: Koh Hasebe; Distributed by Elektra Records, Public domain, via Wikimedia Commons

Freddie, navzdory nelibosti ostatních členů, trval na novém názvu kapely – Queen. V jednom rozhovoru uvedl, že tento název si vybral, protože „je samozřejmě velmi královský a zní skvěle. Je to silné, velmi univerzální a bezprostřední jméno.“ Název měl být provokativní a pompézní, stejně jako jeho vlastní styl a osobnost.

Kromě toho si změnil příjmení Bulsara na Mercury, a navrhl také ikonické logo, ve kterém se odrážejí znamení zvěrokruhu všech čtyř členů kapely – dva lvi patří Deaconovi a Taylorovi, rak Mayovi a dvě panny Mercurymu.

Pro volbu příjmení existuje několik teorií

O tom, jak vzniklo jméno Freddie, už víme. Ale z čeho tedy vzešlo zpěvákovo umělecké příjmení na začátku kariéry s kapelou Queen? Existuje pro to několik vysvětlení. Podle kytaristy Briana Maye si ho Freddie zvolil krátce po napsání písně My Fairy King, jejíž součástí je následující věta.

Mother Mercury, look what they've done to me.

Právě v té chvíli měl Freddie říct, že postava Mother Mercury je jeho vlastní matka, a tak se údajně zrodil nový pseudonym, jak ho známe dodnes.

Dalším vysvětlením původu nově zvoleného příjmení je mytologické spojení s Merkurem, římským bohem obchodu, zisku a též poslem bohů.

Hudba byla jeho život

Freddie Mercury zemřel roku 1991 ve věku 45 let, ale jeho jméno se nesmazatelně zapsalo do dějin hudby. Byl ikonou, kterou obdivoval celý svět, a přesto, že bojoval s vážnou nemocí, nikdy neslevil z toho, kým byl.

The Show Must Go On

Freddie pokračoval, tvořil a zpíval, i když mu ubývaly síly. Vystupoval, protože věřil, že v koncertování musí pokračovat. Dnes už tady sice není, ale jeho hlas s námi přesto zůstal v písních, které si můžeme poslechnout i dnes. Kterou z nich máte nejraději?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz