Hlavní obsah
Příběhy

Táta mě vždy podporoval. Ale když jsem mu řekla, že čekáme dítě, odešel beze slova, řekla Nikol (25)

Foto: Freepik

Nikdy jsem nebyla ten typ holky, co si představuje svatbu pod třešní a kočárek s puntíkatou stříškou. Ne proto, že bych byla proti rodině.

Článek

Jen jsem se narodila do světa, kde ženská musí nejdřív vydělat, ustát, něco si vybojovat, a až pak, možná dostane prostor na svoje. Možná. A tak jsem žila. Pracovala. Šetřila. Cestovala. A žila dál. Bez nějakého velkého očekávání. Bez plánů, které by se daly zapsat do diáře.

Táta byl u toho vždycky. I když málo mluvil, vždycky jsem cítila, že za mnou stojí. Když jsem se poprvé odstěhovala. Když jsem měnila práci. Když jsem přišla domů v slzách. Nebyl ten typ, co by mě objal a řekl „všechno bude dobrý“. Ale jeho přítomnost měla zvláštní tíhu. Jako když stojíte vedle stromu, který se sice nehne, ale víte, že kdyby přišla bouřka, on vás podrží. Takhle jsem si ho pamatovala celý život.

A pak jsem otěhotněla.

S člověkem, kterého znám relativně krátce. Ale srdcem jsem věděla, že je to ono. Ne ideální. Ne bez problémů. Ale pravdivé. Bez přetvářky, bez hry. Žádná růžová bublina, spíš opravdovost. A v tom všem poprvé v životě jsem necítila strach. Cítila jsem klid. Rozhodnutí. A překvapivě i radost, která nebyla jen hormonální. Byla hluboká. Jako by všechno zapadlo tam, kam má.

Chtěla jsem to tátovi říct osobně. Ne po telefonu. Ne mezi řečí. Věděla jsem, že to pro něj bude velká zpráva. Ne že by byl proti dětem. Má čtyři vnoučata od mých sourozenců. Ale víte, já jsem byla ta „svá“. Ta, co dělá věci jinak. A možná i trochu ta, od které se takové věci vlastně nečekají. Ne že by to někdy řekl. Ale cítila jsem to. Ty lehce ironické poznámky o „kariéristce“, ty pohledy, když jsem zase jela někam sama, ty tiché povzdechy, když jsem mluvila o tom, že dítě není jediná cesta k naplnění života.

Sešli jsme se jako obvykle. V hospodě u nás na návsi. Má tam svůj stůl, svůj půllitr, svoje ticho. Přišla jsem dřív, sedla si naproti, koukala na známý strop s popraskanou omítkou a v hlavě si přehrávala, jak to řeknu. Nechtěla jsem dramatizovat. Ani dělat z toho show. Chtěla jsem, aby věděl, že ho beru vážně. Že s ním chci sdílet věci, které mění život.

Když přišel, poznala jsem, že má dobrou náladu. Trochu unavenou, ale klidnou. Bavili jsme se o počasí, o trávníku, o sousedovic psovi, co prý už zase zdrhnul. A pak jsem to řekla.

„Tati… čekáme miminko.“

Nevím, co jsem čekala. Možná úlek. Možná trapné ticho. Možná i nějakou poznámku. Ale to, co přišlo, mě úplně vykolejilo. Táta se na mě pár vteřin díval. Dlouze, pevně pak vstal, bez jediného slova si vzal bundu z opěradla a odešel. Bez slova. Bez výrazu. Bez pohledu zpátky. Prostě odešel.

Zůstala jsem tam sedět jako opařená. Ne kvůli tomu, že mě „nepodpořil“. Ale kvůli té naprosté absenci reakce. Té tiché studené zdi, která mezi námi najednou stála. Najednou tam nebyl ten strom, který mě držel. Bylo tam jen prázdno.

Prvních pár dnů jsem to nemohla pochopit. Přemýšlela jsem, jestli se stalo něco, co jsem přehlédla. Jestli jsem ho zklamala. Jestli čekal něco jiného. Nebo jestli prostě jen neměl připravenou roli. Jestli ten náš vztah byl celou dobu založený na tom, že si držíme odstup a najednou už to nešlo.

Máma se mnou mluvila. Říkala, že je v šoku. Že je to na něj moc. Že si asi představoval jiný scénář. Že se bojí o mě, o nás, o budoucnost. Ale to mi nepomáhalo. Vždyť právě proto jsem za ním šla. Abych mu ukázala, že se nebojím. Že chci, aby to prožil se mnou. Ne jako otec mého dítěte, ale jako můj táta.

Dlouho jsem nevěděla, jestli se ozve. Nakonec napsal. Krátkou zprávu. „Doufám, že jsi v pořádku.“ To bylo vše. Ale přesto jsem cítila, že mu na mně záleží. Jen prostě neumí být v takových chvílích přítomen. Nikdy se to neučil. Je z generace, která emoce balí do plechovek a zavařuje je na zimu. A tahle zima byla asi moc dlouhá.

Uběhly týdny. Břicho se začalo zakulacovat. A já jsem si postupně zvykala na to, že tohle si možná prožiju jinak. Bez podpory, jakou jsem si vysnila. Bez toho, že by mě táta objal a řekl, že je na mě pyšný. Ale s vědomím, že i tohle je cesta. Možná ne ideální. Ale moje.

Poprvé se přišel podívat ve čtvrtém měsíci. Seděl v kuchyni, pil čaj a tvářil se, že je tam kvůli sporáku, co prý špatně hoří. Neptal se. Ale když jsem si stoupla, všimla jsem si, jak se mu na chvilku zvedly koutky, když viděl břicho. Ne moc. Jen nepatrně. Ale mně to stačilo.

Vím, že to celé ještě není za námi. Že možná nikdy nebudeme ti, co si o sobě všechno řeknou. Ale zároveň vím, že to nejdůležitější jsme si už řekli každý po svém. On tím, že přijel. Já tím, že jsem to nevzdala.

A taky vím, že až budu držet svoje dítě v náručí, budu mu chtít jednou říct, že lidé nás nemusí milovat dokonale. Stačí, když milují po svém. A že i mlčení může být způsob, jak říct „bojím se, ale záleží mi na tobě“. Jen se to člověk musí naučit slyšet.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz