Článek
Jak vyšlo vícekrát najevo, část z celkem odhadovaných 880 millionů eur, které byly od roku 2000 směřované na pomoc palestinským územím, byla od té doby využita úplně jinak než k humanitárním účelům a na podporu potřebných.
Události z minulých dní, které se nejspíše zapíšou černým písmem do dějin jako největší masakry židovského obyvatelstva od dob holokaustu, nám připomněly, že nastal nejvyšší čas začít konečně hledat řešení, aby evropské peníze nekončily v rukou (nejen) palestinských teroristických organizací.
Peníze šly na rodiny teroristů
Zprávy o tom, že peníze z rozpočtu EU skončily v rukou lidí napojených na organizace, jako je Hamás, nejsou ničím novým. Už před několika lety se ukázalo, že evropské peníze v minulosti šly mj. na vyplácení tučných rent palestinským teroristům a jejich rodinám.
Dále se také ví, že stavební materiál, který je taktéž financovaný i z pomoci EU, není využívaný zdaleka jen pro výstavbu civilní infrastruktury. Užívaly se třeba pro budování podzemních tunelů nebo bunkrů, které využívají teroristé pro své útoky proti Izraeli.
Peníze evropských daňových poplatníků tedy šly na činnost teroristické organizace. A právě kvůli tomu, jakým způsobem se peníze určené na humanitární účely využívaly, už některé evropské státy financování palestinské samosprávy zastavily. Například Česká republika už šest let neposílá palestinské samosprávě žádné finance.
Loni se na konferenci o extremismu a radikalismu, kterou jsem pořádal, řešily konkrétní případy, kdy evropské peníze skončily u skupin napojených na teroristické organizace. Jeden příklad za všechny. V listopadu roku 2020 provedli v Rakousku velkou operaci zaměřenou na financování terorismu.
Při této akci zabavili 10 milionů eur a našli 30 podezřelých osob napojených na Hamás a Muslimské bratrstvo. Vyšetřování odhalilo, že podezřelí měli přímé kontakty na islamistické skupiny v Sýrii.
Učebnice s nenávistným obsahem
Problém s využitím evropských peněz na palestinských územích existuje už dlouho, nicméně byl dosud brán na lehkou váhu. Evropská unie sice zadržovala do května loňského roku po dobu více než dvou let pomoc palestinské samosprávě a požadovala po ní politické reformy a odstranění podněcování k násilí z jejích učebnic. Pomoc ale byla nakonec obnovena, a to bez jakýchkoli podmínek.
A právě takový přístup, kdy pomoc Palestincům není vůbec ničím podmíněná, představuje problém. Tato „štědrost“ je ve skutečnosti považovaná za projev naprosté slabosti ze strany Evropy, která dává najevo, že je jí vlastně úplně jedno, že Hamas se nevzdal své snahy zničit Izrael a zabíjet izraelské civilisty. Pokud má být EU brána vážně, musí důsledně trvat na svých podmínkách.
Palestinskou samosprávu odsoudil letos v květnu ve své rezoluci právě kvůli nenávistnému obsahu jejích učebnic i Evropský parlament. V rezoluci s připomínkami pro udělení absolutoria za plnění souhrnného rozpočtu Evropské unie na rozpočtový rok 2021 zde přímo spojila obsah učebnic s palestinským terorismem a antisemitismem.
Ve zmíněné rezoluci se píše mj. následující: „(Evropský parlament) vyjadřuje politování nad problematickými a nenávistnými materiály z palestinských školních učebnic a studijních karet, které dosud nebyly odstraněny; zdůrazňuje, že vzdělávání a přístup žáků k pokojným a nestranným učebnicím mají zásadní význam, zejména v souvislosti s rostoucím zapojením dospívajících do teroristických útoků. Zdůrazňuje, že finanční podpora Unie Palestinské správě v oblasti vzdělávání bude poskytována pod podmínkou, že obsah učebnic bude v souladu se standardy UNESCO, jak rozhodli ministři školství Unie v Paříži dne 17. března 2015, že všechny antisemitské odkazy budou vypuštěny a že budou odstraněny příklady podněcující nenávist a násilí, jak je opakovaně požadováno v usneseních připojených k rozhodnutím o udělení absolutoria za plnění souhrnného rozpočtu Evropské unie na rozpočtové roky 2016, 2018, 2019 a 2020; žádá proto Komisi, aby pečlivě prověřila, že Palestinská správa veškeré osnovy urychleně upravila.“
Další peníze v rukou teroristů?
Žádná změna k lepšímu ale samozřejmě nenastala a poslední dny jen potvrdily oprávněnost toho, co bylo v rezoluci uvedeno. Pozastavit veškeré evropské programy pro pomoc oblasti pásma Gazy do doby, než se ukáže, kam peníze šly, představuje naprosté minimum toho, co je třeba udělat.
Potřebujeme mít jistotu, že se EU nijak se nepodílí na podpoře teroristických organizací ani lidí na ně napojených a nepodřezává si tak pod sebou větev. Nemůžeme podporovat někoho, kdo se k demokratickým evropským zemím staví nepřátelsky a podporuje terorismus.
Považuji proto nyní za obrovskou chybu, když se Komise nakonec rozhodla pomoc pro pásmo Gazy ztrojnásobit! Mluví se o celkové částce 75 milionů eur (1,85 mld. Kč). Jedná se o naprosto nepochopitelný krok.
Za současné situace by žádná dodatečná finanční pomoc pro pásmo Gazy neměla přicházet vůbec v úvahu. I kdyby peníze šly na humanitární účely, je třeba mít na paměti jednu věc: Veškeré finanční prostředky, které Hamás nemusí utratit na humanitární aktivity, může využít na výrobu zbraní a na teroristickou činnost nebo třeba podporu rodin teroristů.
Další peníze pro Gazu se proto musí definitivně zastavit. Se svojí frakcí, Evropskou lidovou stranou, proto navrhujeme, aby veškerá humanitární pomoc EU v pásmu Gaza byla pouze materiální a zaměřená na potraviny a léky, nikoliv finanční, aby ji Hamás nemohl zneužívat.