Článek
Alex Röhrich je uznávaný bohemista, který působí nejen na Karlově univerzitě v Praze, ale také na Technické univerzitě v Liberci. Češtinu si zamiloval už na gymnáziu a miluje ji dodnes. Dokáže skvěle vysvětlit, proč často říkáme „dobrej“ místo „dobrý“, proč do češtiny vstupují anglicismy a jaký vliv na kvalitu obsahu, nejen ve veřejném prostoru, bude mít v blízké budoucnosti umělá inteligence.
Vysvětlí i rozdíl mezi spisovnou a hovorovou češtinou a to, proč se hovorová čeština dostává i do médií veřejné služby. Dozvíte se, že jako spisovná čeština se bere starší varianta a jako ta nespisovná varianta mladší. Zároveň prozradí, že verbální projev jednoho z vrcholných českých politiků ho až fyzicky bolela.
Co v rozhovoru, mimo jiné, zaznělo?
Budou studenti podvádět a využívat pro vypracování seminárních a diplomových prací umělou inteligenci, Dá se s tím bojovat, nebo to budeme muset akceptovat? Bude se v dalších pár letech ještě vůbec číst, nebo se konzumace obsahu bude odehrávat scrollováním na displejích mobilních telefonů a tabletů. A proč do češtiny, která má ve svém rejstříku tolik sprostých slov, přebíráme ještě sprostá slova z angličtiny? Je slovní spojení „je to v shitu“ méně sprosté než klasické „je to v pr****“?