Článek
Do Chorvatska, resp. bývalé Jugoslávie, jezdili Čechoslováci masivně už od roku 1968. Jugoslávie tehdy byla zemí „zaslíbenou“. Při troše odvahy a štěstí se totiž daly z Jugoslávie překročit hranice do Rakouska nebo do Itálie. Mnoho emigrantů volilo právě tuto cestu a na tzv. „šedý pas“ se stály fronty a dávaly za něj úplatky. Ne všichni však přes Jugoslávii utíkali na západ. Mnoho našich turistů našlo v Jugoslávii přátele, ke kterým se dodnes vrací a na dovolenou u Jadranu nedají dopustit.
Euro přineslo zdražení
Jenže po roce 1989 se hranice otevřely a Češi mohli začít cestovat po celém světě. Zájem o Chorvatsko dočasně opadl, Češi začali objevovat italské Bibione, španělskou Costu Bravu nebo řecké Chalkidiki. V tu dobu bylo v těchto destinacích o hodně dráž než v Chorvatsku, a tak se mnozí Češi začali na svá oblíbená místa u Jaderského moře vracet. Jenže čas je neúprosný, stejně tak jako tržní ekonomika. A také síla eura.
Dráž než v Thajsku? Někdy ano
Chorvatsko je od ledna 2023 součástí eurozóny, z čehož vyplývá jediné. Začalo se platit eurem a ceny zboží i služeb šly nahoru. Už v loňském roce se hodně diskutovalo o tom, o kolik se zvedla cena ubytování, jídla, pití a například zmrzliny. Letos to prý bude ještě horší. Hovoří o tom nejenom články v médiích, ale také diskuze pod těmito články. Mnohdy z nich vyplývá, že rodinná dovolená v Chorvatsku přijde stejně draho jako třeba v Thajsku. Pomineme-li ovšem dopravu. Pochopitelně.
Na řízky zapomeňte
Ano, Chorvatsko už dávno není zemí, kam se jezdilo s řízkem, paštikou a plechovkami piva pod stan. Je to standardní přímořská destinace, která pochopitelně z atraktivity svého pobřeží chce těžit. Komu se tam zdá draho, může volit jinou destinaci. Ostatně, ono takové Španělsko nebo Itálie je mnohdy skutečně levnější a služby tam jsou v podstatě totožné. Jedinou překážkou tak může být jazyková bariéra. Mnozí čeští turisté si totiž navykli na komfort toho, že se s Chorvaty vždycky nějak domluví. A tak raději za kopeček zmrzliny zaplatí o euro víc a mají klid. Ne každému se ale ceny zmrzliny zdají v pořádku. Nadávají na ně dokonce i samotní Chorvaté. Ale asi jim to nebude nic platné. Ceny vždy určuje trh a ochota zákazníků nakupovat.
Letos tak bude v Chorvatsku určitě zase plno Čechů, kteří budou nadmíru spokojeni. Možná tam bude ale plno těch, kteří spokojeni nebudou. Počkáme na konec prázdnin.