Článek
Jak může starosta jednoho města přimět ředitele škol k tak zásadnímu rozhodnutí. Můžeme se jen domýšlet. Výhrůžkou? Finanční pobídkou?
Je jisté, že tento krok se nesetká s pochopením především rodičů. Že by se někdo zeptal žáků, to asi nehrozí vůbec.
Starosta Vsetína, pan Čunek (KDU-ČSL) zřejmě nabyl dojmu, že je třeba obnovit zašlou slávu, které nabyl svého času neoprávněným vystěhováváním lidí, údajně kvůli jejich nepřizpůsobivosti. Byl to však rasismus v krystalické podobě, a především způsob padni, komu padni, se příliš s pochopením nesetkal.
Ředitelé nyní pilně shánějí skříňky, kam se budou granáty…ehm, pardon, nebezpečné mobilní telefony, po dobu výuky ukládat. Mobilní telefon je totiž životu nebezpečný, stejně, jako hluboká voda. Je lepší zákaz chození k vodě, nebo naučit děti plavat, toť otázka.
Pan starosta argumentuje škodlivostí mobilních telefonů, bohužel ve skutečnosti jedná z pozice moci. Zákaz mobilních telefonů v takovém rozsahu je otázka spíše pro soud, nemyslím, že pravomoci města, jako zřizovatele školy, sahají tak daleko, aby si mohly dovolit ovlivňovat soukromý život svých žáků a jejich rodičů
Rodič má právo být v kontaktu se svým dítětem, byť omezeně, o přestávkách. Navíc škola dnes není důvěryhodná a bezpečná instituce za všech okolností, šikana je na denním pořádku, často si s ní školy neumí poradit. Jako rodič bych chtěla mít jistotu, že se mé dítě dovolá pomocí ode mně, je mi líto, ale nespoléhala bych se na dobrou vůli zaměstnanců školy.
Proč mobilní telefony tak děsí? Mohly by snad děti vyfotografovat, či natočit něco nevhodného? Pokud ano, je na místě se ptát, co chce škola utajit? Co se ve škole děje nevhodného? Natáčet kvalitní výuku a kvalitního učitele je hrozná nuda, toho by se nikdo nebál.
Bojí se učitelé a zřizovatelé škol vlastní neschopnosti? Předpokládám, že takové nařízení nebude mít oporu v zákoně, omezuje totiž kontakt rodiče s dítětem z důvodu, který není dostatečně silný na to, aby toto právo převýšil, dále se jedná o soukromý majetek a „zabavování“ nevhodných předmětů už snad vyšlo z módy.
Jak ponese škola zodpovědnost za soukromý majetek žáků, když se ztratí? Tady totiž už nejde jen o materiální, ale i soukromou hodnotu, v mobilech máme fotografie, kontakty, osobní poznámky.
Lze z libovůle starosty tímto způsobem narušovat soukromí žáků? Jak ředitelé škol zajistí, že se telefony nedostanou do nepovolaných rukou? Kdo všechno bude mít klíč od těchto schránek? Mobilní telefon je nutné zajistit nejen proti krádeží, ale i proti neoprávněnému nakládání s uloženými daty.
Argument, že dítě má nechat mobilní telefon doma, neobstojí, pokud dítě není doprovázeno do školy a ze školy rodiči z důvodu bezpečnosti dítěte. Rodič má nejen právo, ale i povinnost zajišťovat bezpečnost dítěte.
Argument, že matky těchto dětí také chodily do školy bez mobilů, neobstojí. Doba pokročila, bezpečnostní situace se změnila, jen pan starosta Čunek - drsňák, to všem ukáže, jak za starých, dobrých dob.
Zřejmě si pan Čunek hodlá zajistit další politickou slávu dalším, velmi kontroverzním způsobem. Nekandiduje zase někam? Á, ano, na podzim mu končí poslanecký mandát. Hurá zpět do středověku.
Že některé země už mobilní telefony zakázaly? Máme studie o prospěšnou tohoto kroku? Ne, kromě plků spokojených učitelů a ředitelů. To je málo na to, abychom kopírovali kdejakou „chujovinu“. Vážně mě vhodnější slovo nenapadá.
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-vsetin-zakazal-skolakum-mobily-rodice-se-bouri-40481561
https://www.novinky.cz/tag/jiri-cunek-15448
https://www.senat.cz/senatori/index.php?par_3=207