Článek
Narodila se 9. dubna 1936 ve Ventnor City v New Jersey do nepříliš funkční rodiny. Její otec ji údajně měl zneužívat. Zde zdá se započal její odpor k opačnému pohlaví.
Po rozvodu rodičů v patnácti letech utekla z domova a sama se potloukala po ulicích. Později se přestěhovala do Washingtonu.
Během následujících pár let, kdy si přivydělávala prostitucí, získala diplom z psychologie, porodila dítě, kterého se ihned po jeho narození vzdala a otevřeně mluvila o své lesbické orientaci. Své veřejné přiznání náklonosti ke stejnému pohlaví učinila v době, kdy to bylo naprosté tabu.
V padesátých letech se přestěhovala do New Yorku, kde pracovala na svém manifestu SCUM. V něm celé mužské pokolení označovala za „biologickou havárii“. Podněcovala ženy, aby svrhly muže a vládly si sami, aby změnily nastavení celé společnosti.
Přestože v té době vznikalo mnoho feministických hnutí, málokterá členka kteréhokoliv z nich se chtěla k tomuto manifestu hlásit.
Jednalo se o opravdu radikální feministické myšlení, celá kniha byla protkaná nenávistnými postoji vůči mužům.
Když zrovna nesepisovala své dílo, živila se prostitucí a žebráním.
Pohybovala se v uměleckých kruzích, a tak se jednoho dne v roce 1967 poznala s Andym Warholem. Ten ji později obsadil do svého filmu I, a man.
Když se s ním Valerie potkala později, dala mu přečíst svůj scénář k filmu Up Your Ass. Dílo bylo o prostitutce, příliš obscénní i na odvážného Warhola, proto se ho rozhodl nezrežírovat.
Už v minulosti byl popotahován policií za své odvážné umělecké kousky, které pohoršovaly svými pornografickými motivy.
Valerie po něm pak vyžadovala, aby její scénář vrátil. Ten se však vymlouval, že ho ztratil. Zda se jednalo o pravdu je velmi sporné.
Sám Warhol se ho možná zbavil kvůli obavám, že je Valerie nastrčená policií a mohl by být zatčen, pokud by se takové dílo u něj našlo.
Právě to byla poslední kapka.
Dne 3. června 1968 na něj celý den čekala v jeho studiu Factory. V momentě, kdy byl ve své pracovně, na něj třikrát vystřelila. Dvakrát minula, třetí kulka způsobila fatální zranění v podobě průstřelu plic, žlučníku, jater a žaludku.
Lékaři mu nedávali příliš velké šance na uzdravení. Po zotavení se stranil společnosti, bál se, že by ho to mohlo potkat znovu.
Zatímco se slavný umělec zotavoval, Valerie Solanas čekala na svůj rozsudek. Nakonec dostala směšné tři roky, z toho si jeden odseděla ještě před vynesením rozsudku.
Její strohé vyjádření bylo spíše zarážející, než abychom se z něj dozvěděli přesný motiv.
„Udělala jsem to, tak jsem k tomu jistě měla nějaký důvod. Přečtěte si můj manifest, tam se dozvíte, co jsem zač.“ řekla.
Přestože většina společnosti čin odsuzovala, našla se nepříliš početná skupinka žen, které Valerii oslavovali jako hrdinku.
Krátce po propuštění byla zatčena kvůli posílání výhružných dopisů a stalking.
Nějakou dobu si poté pobyla i v psychiatrické léčebně, když ji odtud propustili, začala opět s prostitucí, aby si vydělala na drogy.
Umřela 25. dubna 1958 v ubytovně pro chudé v San Franciscu.