Článek
Cirque du Soleil baví diváky po celém světě už čtyři desetiletí, ale já jsem tento moderní cirkusový soubor měla možnost poprvé naživo vidět teprve v roce 2019 s představením Toruk, inspirovaným filmem Avatar. Když jsem se dozvěděla, že letos chystají v O2 aréně sedm představení, s nákupem vstupenek jsem neotálela.
Klaunovy představy o vlastním pohřbu
Představení Cirque du Soleil nejsou jen pozoruhodnou ukázkou fyzických schopností lidského těla. Velmi je dbáno také na příběh, který je stejně důležitý jako akrobatické výkony. V Corteu sledujeme příběh klauna, který si představuje svůj vlastní pohřeb, ale místo smutku se ocitáme uprostřed karnevalu. V jednu chvíli sedíme s otevřenou pusou a žasneme nad tím, čeho je lidské tělo schopné, a další chvíli se bavíme příběhem. Celé představení hezky plyne a není chvilka, kdy bychom se nudili.
Fórek na Brno, šitý na míru pro české diváky
Kromě dobře vymyšleného příběhu a fascinujících ukázek akrobacie jsme zažili několik překvapivých a nečekaných momentů. Přesto, že se mi nepodaří přenést atmosféru osobního zážitku, chtěla bych popsat okamžik, který jsme vnímali jako nejzábavnější.
Na scénu přišla účinkujícíValentyna Pahlevanyan. Byla zavěšená na čtyřech velkých balónech, díky nimž se vznášela, a klaun ji poslal mezi diváky, kteří nastavovali dlaně, aby se mohla odrážet do další části hlediště. Tímto způsobem nadšeně obletěla jednu stranu diváků a vrátila se za klaunem se slovy, že se jí to líbilo a chtěla by letět ještě na druhou stranu. Klaun jí odpověděl, že na druhou stranu už létat nemá. Víte, co odpověděl na to, když se Valentyna zeptala na důvod? Prý, že jsme z Brna. Nakonec ji ale poslal i k nám, na onu brněnskou stranu. Ale jak říkám, není nad osobní zážitek, který vyzněl vážně vtipně a diváky v O2 aréně pobavil, což dokazoval smích diváků. Tento okamžik byl skvělý nejen díky vtípku na Brno. To, že účinkující byla vyslána mezi diváky, byl milý bonus a pro mě příjemné zpestření. Na malý sestřih z celého vystoupení se můžete kouknout v krátkém videu na instagramu.
Neukázněné diváky málem vyvedla ostraha
Nedá mi to, abych se nepodělila o neobvyklý zážitek z hlediště. Člověk by očekával, že diváci, kteří zaplatí téměř 3 000 Kč za vstupenku, si chtějí vystoupení užít a na vystoupení přijdou ukáznění. Jenže dvojice, která si sedla před nás, to evidentně pojala trochu jinak. Už na začátku přišli notně posilněni alkoholem, byli hluční a opilecky veselí. I když nebyli agresivní, jejich chování bylo obtěžující. Mladý muž navíc odcházel v průběhu vystoupení pro další pivo, čímž narušoval zážitek ostatním v řadě, kteří se museli zvednout. I oni zaplatili dost peněz za vstupenky a bylo na nich vidět, že takhle si to tedy nepředstavovali.
Situace vygradovala, když slečna polila vedle sedící ženu. Ta se v druhé polovině vystoupení naštvaně zvedla, odešla, a brzy se okolo problematické řady objevili tři muži z ostrahy. Myslím si, že nechybělo mnoho pro vyvedení z O2 arény, ale mladý pár se po napomenutí konečně začal chovat slušně a po zbytek show už ani nedutal.
Žena, která personál upozornila na problematické chování mladého páru, si zaslouží velké poděkování. Právě díky ní si ostatní diváci mohli vychutnat ničím a nikým nerušený závěr vystoupení. Chválím také přístup ostrahy, která v první řadě udělala jen ty, ty, ty. Je fajn, že v tomto případě to bylo dostačující a nebylo třeba činit razantnější kroky.