Článek
Od chvíle kdy Rob McElhenney a Ryan Reynolds převzali klub, Wrexham AFC prochází nevídanou proměnou, která je pečlivě zdokumentována v seriálu od Disney+/FX Welcome to Wrexham. Tři roky po sobě draci postoupili, čerstvě se nyní radují z postupu do Championship. Zaryl se zde slogan Back to Back to Back.
Třetí nejstarší klub na světě
Pojďme si nejdříve trošku wrexhamský celek představit. Wrexham AFC, nejstarší klub ve Walesu a třetí na světě, vznikl roku 1864. Klub byl založen skupinkou místních členů kriketového klubu v The Turf, který je hned vedle stadionu Racecourse Ground. Závodiště, jak by zněl počeštěný název fotbalového svatostánku, má kapacitu přes deset tisíc míst.
Město Wrexham v hrabství Denbighshire na severu Walesu bylo klíčovým pro výrobu železa, oceli, kůže a pivovarnictví, ale hlavně bylo známé těžbou uhlí a olova. Wrexham zažil i jednu z největších tragédií nejen v historii města, ale i Velké Británie. Při výbuchu uhelného dolu poblíž Gresfordu, asi míli od Wrexhamu, zahynulo 266 horníků. Klub se aktivně podílí na vzpomínkových akcí a podporuje místní hornický spolek, který připomíná tuto tragédii.
Wrexham byl před převzetím novými majiteli 15 let v National League, páté nejvyšší anglické soutěži, tedy v neprofesionální divizi. Po prvním roce, kdy se novými majiteli stali Rob McElhenney a Ryan Reynolds, nedokázal Wrexham hned postoupit, na soupeře nestačil v play-off. Avšak už ve druhém roce v sezóně 2022/23 National League vyhrál, když získal rekordních 111 bodů a vrátil se tak do profesionálních soutěží.
Back to Back to Back
Následovaly tři postupy v řadě. Wrexham dokázal něco, co ještě žádný klub v Anglii. Wrexham rozhodně své ambice neskrývá, už při převzetí Rob McElhenney prohlásil, že klub dostanou do Premier League. Všichni se mu tehdy vysmáli, teď můžeme použít „kdo se směje naposled, ten se směje nejlíp“.
Nebudeme předbíhat a případný postup do Premier League necháme snad na jindy, teď jsme v League Two. Wrexham skončil na druhém místě se ziskem 88 bodů, 13. dubna 2024 dal kanára Forest Green Rovers a ukázal tak, že s postupem to myslí opravdu vážně. Závěr sezóny? Sedm výher z posledních devíti kol (21 bodů), pouze dvě prohry. Výsledek? Automatický postup do League One po 19 letech.
Nicméně Wrexham nezahálel ani v League One. Vyhrál 27 zápasů, 11 remízoval a pouze 8 prohrál. Podtrženo sečteno, draci získali 92 bodů a skončili tak na druhém místě, které zaručuje automatický postup do EFL Championship. Wrexham se taky postaral o spousty napínavých zápasů, kdy většinu rozhodl až pár minut před koncem.
Faktor úspěchu
Pojďme si rozebrat, co všechno stojí za úspěchem Wraxhamu.
Realizační tým
Jednou z klíčových postav, co se týmu a jeho vedení týče, je určitě trenér Phil Parkinson a zbytek realizačního týmu. S jistotou by se trenér Parkinson mohl považovat za legendu klubu. Úspěch, na kterém se podílel, pozvednutí celého týmu a postup za postupem, to je neuvěřitelný počin.
Kanonýr Paul Mullin
Klíčovou oporou týmu je anglický kanonýr Paul Mullin, který si v dresu Wrexhamu AFC připsal 110 branek v lize a domácích pohárech za 169 zápasů. Jeden ze strůjců wrexhamského snu však kvůli zranění před sezónou 2024/25 už na své dřívější výkony z nižších soutěží nenavázal a nastupoval jen sporadicky. Mullin tak po dalším postupu klubu pro nadcházející sezónu 2025/26 odchází na hostování a oblékne dres Wigan Athletic FC hrající League One.
Situace kádru
Wrexhamu se během sezón podařilo udržet základní kostru sestavy. Spousta klíčových hráčů v týmu zůstavá i do následující sezóny. Souhra kádru hraje důležitou roli při takovém úspěchu. Tým vždy přikoupí hráče na post, kde buď potřebují zvýšit konkurenci, nebo je ta pozice kritická. Stejně tomu bylo v půlce sezóny 2024/25, kdy útočníci Paul Mullin a Ollie Palmer neměli střeleckou slinu a tak tým posílil o mladší a gólovější hráče.
Těmi byli Sam Smith a Ollie Rathbone. Před začátkem nové sezóny však do útoku ještě přišel pomoci Ryan Hardie z Plymouthu. Co se týče golmanského postu, ten je už tuplem jistý. Jedničkou v bráně je anglický mladík Arthur Okonkwo, který má za sebou odchytané dvě velmi úspěšné sezóny. Před novou sezónou však Wraxham posílil i mezi tři tyče. Okonkwovi bude krýt záda Danny Ward, který přichází z Leicesteru City.
Wrexham nepodcenil boje v Championship a posílil tým ještě o záložníka z Boltonu Georga Thomasona. Na pozici levého beka přišel Liberato Cacace z italského Empoli za 2,5 milionů euro a stal se tak historicky nejdražší posilou klubu.
Naopak se Wrexham loučil s třemi hráči, kteří se též zapsali do historie klubu. Jmenovitě odchází - Mark Howard, brankář, který několikrát zaskočil a byl velmi kvalitní trojka při zranění svých kolegů. Útočník Steven Fletcher, který též nahradil gólovou absenci Paula Mullina. Posledním je odchovanec Jordan Davies, který se do týmu vrátil před začátkem sezóny 2020/21 po pěti letech strávených v Brightonu, avšak nová smlouva šestadvacetiletému hráči nebyla nabídnuta. Při svém odchodu poděkoval majitelům za pozvednutí atmosféry týmu a celého města.
Generální ředitel Wrexhamu AFC
Zařadit musíme také posilu do struktur klubu Michaela Williamsona, který byl v květnu 2024 jmenován novým generálním ředitelem Wrexhamu. Williamson zastával několik důležitých rolí například v Interu Milán, kde působil od roku 2014 do roku 2018. Mezi jeho další působiště patří DC United nebo Miami FC.
Nový generální ředitel začal po svém nástupu okamžitě pracovat. Když postoupil wrexhamský ženský výběr do první ligy ve Walesu, zařídil pro ně stálý prostor a svoji vlastní infrastrukturu. Investovalo se také do infrastruktury A-týmu, mládežnické akademie nebo se snažil více popohnat dostavbu tribuny Kop Stand, která by měla mít 5 500 míst.
Klub získal i další povolení, díky kterým by se mohla kapacita tribuny vyšplhat na číslo přesahující 7 500 míst. Na Racecourse Ground by se totiž v příštím roce měly hrát jedny z hlavních zápasů evropského šampionátu do 19 let, které pořádá právě Wales.
Finanční stabilita
Noví majitelé při svém nástupu prohlásili, že kdyby nevyšly jejich cíle, chtějí aby se stal klub minimálně soběstačným. To se podařilo. Rob McElhenney a Ryan Reynolds sice investují, ale bez zadlužení. Klub je tedy díky tomu dlouhodobě udržitelný. Obrovský nárůst příjmů je z televizních práv, globálního prodeje suvenýrů, získání nových sponzorů (např. Expedia, United Airlines) i prodeje lístků (stadion je pravidelně vyprodaný).
Wrexham byl klubem v úpadku, v roce 2011 jej zachránili fanoušci vlastním sdružením. Noví majitelé příznivce však nezamázli, ale naopak zapojili a díky tomu klub zůstává „komunitní“. Zázemí města a klubu je rodinné, ale zároveň ambiciózní.
Popularita klubu
O příběhu Wraxhamu se povídá všude ve světě - samozřejmě díky majitelům i seriálu Welcome to Wrexham. Seriál detailně sleduje dění v klubu a může se řadit mezi nejsledovanější pořady s fotbalovou tematikou na světě. Díky tomu, že se na natáčení tohoto seriálu podílí Disney, dostal tým z Wrexhamu nelichotivou přezdívku: Disney FC. Ale z toho si majitelé Rob a Ryan hlavu nedělají a poslali haterům jasný vzkaz.
Jedním z důvodů, proč chtějí majitelé urychlit dostavbu nové tribuny, je fotbalový turismus. Protože Rob McElhenney a Ryan Reynolds nechtějí ubírat místa místním lidem, zvětšení kapacity stadionu považují za důležité. Díky seriálu se zvedl zájem o město samotné, dříve poloprázdné centrum města je nyní zaplněné novými podniky. Přicházejí také noví investoři.
Na zápasech se objevují i známé osobnosti. Například Channing Tatum, Hugh Jackman, David Beckham a Tom Brady. Ve filmu Deadpool & Wolverine si zahrál krom samotného majitele Ryana Reynoldse i Rob McElhenney. Scéna s ním však byla vystřižena. Kdo na plátně však zůstal, to je Paul Mullin, který si zahrál Welshpoola.
Wrexham bude s jistotou patřit k outsiderům Championship. Přeci jen budou mít jednu z nejnižších hodnot kádru. Pro příklad, kabina Wrexhamu se sečte na nějakých 17 milionů euro, mezitím takový Southampton FC má hodnotu kolem 227 milionů [Transfermarkt]. Tedy 13× vyšší. Ať už ale bude Wraxham usilovat o další senzační postup nebo ne, jedno je jisté - druhá anglická liga bude díky nim divácky ještě atraktivnější.
Autor: Daniel Seidl