Článek
Pouze hotovost, karty nebereme,“ „Přijímáme výhradně hotovostní platby,“ „Terminál je dlouhodobě mimo provoz.“ To jsou nejčastější vzkazy, které najdeme v restauracích, kde z nějakého důvodu odmítají přijímat karty. Sice říkám „z nějakého důvodu,“ ale přijít na něj není zas tak složité.
Ti, kteří karty nepřijímají, se dají rozdělit do tří skupin. První skupina jsou ti, kteří v kartách vidí nástroj pro sledování a ovládání ze strany elit. Druhá skupina nechce karty kvůli poplatkům za terminály a transakce. To umím pochopit. A třetí skupina? Ti, kteří vědí, že karetní transakci neschovají a musí z ní odvést i daň. To u hotovosti mimo kasu nemusí. Třetí skupinou jsou tedy ti, kteří karty nepřijímají proto, aby mohli krátit daně.
Vždycky jde o peníze
Nakonec jde o peníze v obou hlavních případech. Ti, co odmítají terminál kvůli poplatkům, chtějí, aby jim zůstalo co nejvíc peněz ve formě zisku. To je logické a zcela pochopitelné.
Ti, kteří nechtějí terminál kvůli krácení daní, chtějí totéž. Ale tady už mluvíme o šedé ekonomice, krácení daní a podvodech. A to už nemá s férovým podnikáním nic společného. Tohle je protizákonné.
A co QR kód?
Je jasné, že krácení daní žádný podnikatel dobrovolně nepřizná. Vždyť by se tím vystavil riziku trestního stíhání. Raději se před veřejností zařadí do skupiny těch, kteří terminál odmítají kvůli poplatkům nebo kvůli pravidelným měsíčním nákladům na zařízení. Mnoho lidí mu v tom bude s nadšením přitakávat.
Dobře, i já se na chvíli zařadím mezi ty, kteří uznávají, že poplatky za terminály mohou být otravné. Co tedy takové QR platby? Vygenerovaný kód, kterým se peníze pošlou přímo na účet. Nebo využití technologie platby na kontakt, kdy stačí místo čísla účtu uvést telefonní číslo příjemce. Neznám banku, která by dnes účtovala za odchozí a příchozí platby, takže je to bezhotovostní metoda, která je úplně zdarma.
Tak kde je pravda?
Možnost přijímat bezhotovostní platby máte a nebude vás to stát ani korunu navíc. Technologická náročnost vygenerování kódu je stejně jednoduchá jako obsluha standardního platebního terminálu. A tak se dál zamýšlím nad tím, proč tuto možnost nevyužíváte? Proč nevyjdete vstříc zákazníkům, kteří preferují platby bez hotovosti? Nejde tu náhodou spíše o to, že když tržba neprojde pokladnou nebo účtem, nemusíte ji danit?
Co si máme myslet
Znovu říkám, je vaše plné právo rozhodnout se, jakou formu placení ve svém podniku upřednostníte. Když ale k placenému terminálu existuje jednoduchá bezhotovostní alternativa, proč ji nevyužíváte? Je zdarma – a pokud vám opravdu jde jen o ty poplatky, kde je problém? Nebo je to nakonec přece jenom trochu jinak a hlavní poplatky, které vás trápí, jsou ty, které byste museli odvádět státu? Říká se jim daně.