Hlavní obsah
Názory a úvahy

Velký comeback Trumpa, skandál v Coloradu a vystoupení prezidenta v Davosu

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America, CC BY-SA 2.0

Vítězství Trumpa bylo očekávané. I skandál demokratů v Coloradu ukázal, proč. Šlo o neschopnost, nebo pokus narušit regulérnost voleb? Připomnělo mi to jedno podivné počítání sledovanosti videa s Trumpem.

Článek

Donald Trump zvítězil na počet získaných volitelů. Zaslouženě, satisfakčně a očekávaně. Sice ještě nejsou všechny hlasy sečteny, ale už lze mluvit o velkém návratu do Bílého domu a triumfálním vítězství. Američané se rozhodli bránit starou Ameriku a přibrzdit řádění levicového progresivismu. Svět se možná zase stane na chvíli skvělým.

Od demokratů v Americe, ale i těch u nás, určitě zazní, že Trump vyhrál s pomocí Putina a peněz Ruska. Těmto nesmyslům a zoufalstvím se ale soudný člověk musí už jen smát. Prodemokratická masáž veřejného prostoru mainstreamem tolik lidí vykolejila z reality, že už nejsou schopni kognitivně správně vnímat svět kolem sebe.

Trump vyhrál, protože lidé v USA nezapomněli na podivné volby v roce 2020. Mainstream zoufale podcenil Elona Muska a jeho síť „X“. Demokraté v USA (ale i u nás) neustále házeli na Trumpa jen negativa. Dokola a dokola. Hnali ho několika žalobami k soudu, zkoušeli jej zničit impeachmentem. Jenže čeho je moc, toho je příliš. Rozhodující část voličů natolik otrávili, až se přiklonila k Trumpovi. A opomenout nešlo ani průzkumy, v nichž dvě třetiny Američanů uváděly, že se mají hůře než za Trumpa. Volby proto nemohly dopadnout jinak, než vítězstvím mimořádně zarputilého a bojovného Trumpa. Červenou tsunami republikánů nezastavil ani skandál v Coloradu.

Skandál v Coloradu

Podezření na neregulérnost voleb v demokraty spravovaném Coloradu odhalila Republikánská strana Colorada už před týdnem. Informoval o tom deník New York Times a zpravodajská agentura Reuters.

Foto: Jeffrey Beall, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons

Státní tajemnice (ministryně zahraničí) Colorada, demokratka Jena Griswold, pochoduje v průvodu PrideFest v Denveru 23. června 2024.

Čtyři měsíce (minimálně však od 8. srpna do 23. října dle místopřísežného prohlášení svědka) byla část hesel (600!) k hlasovacím systémům a zařízením (údajně omylem) volně přístupná na internetu. Potvrdila to Jena Marie Griswold, ministryně zahraničí státu Colorado, na kterou byla podána žaloba.

Zveřejnění hesel prý nepředstavovalo bezprostřední hrozbu pro volby 5. listopadu, uvedlo ministerstvo. Současně ale uvedlo, že pro každou součást volebního vybavení existují dvě jedinečná hesla, která jsou uchovávána na oddělených místech a držena různými stranami. Hesla lze použít pouze s fyzickým osobním přístupem k hlasovacímu systému. Tak fajn. To je opravdu uklidňující, když jen polovina zabezpečení byla prozrazena.

Ministerstvo o incidentu informovalo Agenturu pro kybernetickou bezpečnost a bezpečnost infrastruktury (CISA).

Původně bylo uváděno, že problém se dotýkal 34 okresů z 64. Agentura Reuters ale citovala Hope Scheppelmanovou, místopředsedkyni republikánské strany Colorada, která uvedla, že problém s nezašifrovanými hesly se týkal 63 okresů ze 64.

Skandální bylo i to, že Griswoldová po odhalení 5 dní posuzovala rozsah narušení bezpečnosti voleb, než informovala veřejnost. Následoval slib ministerstva, že proškolí zaměstnance v kybernetické bezpečnosti a důslednější správě hesel.

Zda se jednalo o nedbalost, nebo nějaký záměr, zatím nejde posoudit. Ani zda zveřejnění hesel mělo být více k užitku demokratům, republikánům nebo nikomu.

Trump v Davosu

Podivné zveřejnění hesel mi ale připomnělo video s Donaldem Trumpem, které jsem právě před čtyřmi roky zveřejnil. Svět do značné míry ovládají lidé, kteří mají k dispozici technologie na utváření názorů a veřejného mínění. Můžou cokoliv ovlivňovat, protože bez hesel, algoritmů, internetu atd. se dnes nedokážeme obejít. V minulých volbách tak činil Facebook a Twitter ve prospěch demokratů, dnes „X“ ve prospěch republikánů.

Video je krátkým prostřihem z vystoupení „ďábla“ Donalda Trumpa v Davosu. S odstupem čtyř let bych asi udělal překlad a titulky precizněji, ale na významu slov by to nic nezměnilo. Video ale třeba i dnes udělá fandům Trumpa radost.

Co mě však tehdy překvapilo, jak fungují algoritmy zobrazování a jak se dá docela obstojně s lidmi pomocí technologií manipulovat. Trump nebyl v té době oblíbený u technologických firem se sídlem v Silicon Valley. Po 4 hodinách od zveřejnění si video našlo pohodlně cestu ke 206 tis. diváků, ale najednou se začaly dít neuvěřitelné věci.

Po uplynutí jednoho dne YouTube vykazoval u videa 109 tis. zhlédnutí a za týden už jen 2,2 tis. zhlédnutí. Se zájmem jsem sledoval, jak počty zhlédnutí střídavě méně početně rostly a více početně klesaly. Přestože video stále někdo sledoval, nikdy už se počet zhlédnutí nezvýšil.

Video jsem po letech nakonec z YT stáhl. Možná šlo jen o technický problém (krátkou dobu byl u videa zobrazován i nesprávný čas), který si však neumím vysvětlit. Podivný pokles sledovanosti vytrvale probíhal týden po malých krůčcích.

Foto: Petr Duchek

Záhadný pokles počtu zhlédnutí videa s Donaldem Trumpem.

Žijeme v době, kdy opatrnost před technologickými manipulacemi a velkými technologickými firmami bude stále více namístě. V roce 2016 brilantně Trump využil v závěru kampaně Twitter. V roce 2020 se technologické firmy k němu otočily zády, aby mu tentokrát vrátily to, co mu předtím vzaly.

A na závěr neoficiální hymna USA, která zazní i při inauguraci prezidenta.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz