Hlavní obsah
Názory a úvahy

Přeposílání e-mailů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: A. Barešová
26. 7. 11:24

O tom, jak kolují zprávy, má asi každý majitel e-mailu svou představu. Dnes se leccos odehrává přes internet a spolu například s objednávkou třeba nechtěně odkliknete i souhlas se zasíláním nabídek.

Článek

A pak se začnou dít věci. Každou chvilku přijde nová nabídka e-shopu, kde jste nakoupili. A postupně se to nabalí, protože třeba k věrnostní kartě v lékárně musíte podstoupit registraci a v sámošce kvůli slevám také a záhy přijdou další nabídky. A to není všechno, prodejci třeba mají obchodů víc, takže využívají váš souhlas i tam, kde jste ho nikdy nedali. Navíc s databázemi se dá (i když by se nemělo) taky kšeftovat. Jenomže souhlas se zasíláním nabídek se dá odvolat a měl by být pokoj. Akorát, že potom už se nic podstatného nedozvíte, takže u některých registrací to musíme strpět (třeba u registrací u dodavatelů energií, tam, kde máme klientský účet a informace nás zajímají).

Pak máme další kategorii pošty, ta je nám většinou milá nebo nutná, prostě když někdo napíše, vyměníte si informace a je to jenom mezi vámi. Tam je to úplně v pořádku a k tomu by jistě měly tyto schránky sloužit.

Další kategorií odesílatelů jsou tzv. „přeposílači“. Jsou to třeba taky kamarádi, asi chtějí potěšit pracovní den nebo volný večer a pošlou obrázek, prezentaci, v poslední době nejvíce video nebo aktuální hodnocení politické situace. A s ním soupis všech e-mailových adres, jak je tam nahromadili všichni, kteří stejnou zprávu dostali před ním, přeposlali to svému adresáři a rozšířili bůhví kam. Tak tyhle moc v oblibě nemám. I když mi třeba přejí štěstí a úspěch pod podmínkou, když to přepošlu dalším dvaceti lidem a nejlépe do 24 hodin, jinak to nefunguje a taky jeden e-mail zpátky adresátovi, aby měl jistotu, že jsem to četla a vykonala. Neposílám. Zásadně NE! A když se někdy zaleknu nevyplnit rozkaz, tak jen vrátím adresátovi, ale vymažu všechny uvedené adresy, protože nechci všechny obtěžovat tím, že mou zprávu dostanou také.

A teď se dostávám k tomu, co považuji úplně za nehoráznost. Když dám někomu souhlas, aby mohl využít mou e-mailovou adresu k zasílání důležitých informací. Jako například v našem SVJ. Po létech nekomunikace někoho napadlo udělat seznam adres a posílat nám pozvánky e-mailem. Sice nám je hází i do schránek, ale jistota je jistota. To je sice v pořádku, ale pokaždé, když se má o něčem rozhodovat, rozpoutá se ještě před schůzí vášnivá e-mailová diskuse, kterou vedou členové výboru (kteří by si to měli vyříkat při pravidelných schůzkách) a vše rozesílají na všechny adresy, které mají někde v adresáři, takže je jednak odtajní a jednak nevyužívají k účelu, k jakému dali majitelé souhlas.

Tohle mě dokáže zvednout ze židle, protože to už je značně obtěžující a pak – dokáže to zničit celou schránku, která je léta používaná. Nehledě na to, že tímto způsobem se adresa dostane na místa, o kterých ani nevíme, že existují.

Pro pracovní účely jsem měla e-mail, který jsem používala pro kontrolu e-shopů, objednávky a komunikaci na nejrůznějších místech na internetu. Adresa nebyla nikde zveřejněna, sloužila pouze pro tu komunikaci. Už je to pár let, ale je to naprosto odepsaná schránka, dodnes na ni chodí spousta spamu a nevyžádaných e-mailů, prakticky se nedá již k ničemu použít. Nabídky i přeposílači dokáží zničit za velmi krátkou dobu léta využívanou a známou adresu a můžete začít všechno budovat znovu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz