Hlavní obsah
Jídlo a pití

Ve víně pravda i zdraví

Foto: A. Barešová

Zajímají mne rady našich babiček a také různé metody samoléčení, protože bez disciplíny nepomůže ani lékař.

Článek

Mám své oblíbence, podle kterých volím své léčebné postupy, které na sobě aplikuji, vyzkoušela jsem všelijaké metody a snažím se dál objevovat. Proto mne v jedné knize zaujala zmínka o léčivém víně Svaté Hildegardy, o kterém jsem nikdy předtím neslyšela. A tak jsem se rozhodla zapátrat na internetu.

Dozvěděla jsem se, že Hildegarda z Bingen se narodila v Bermersheimu u Alzey v roce 1098. Ve svých osmi letech byla dána do klauzury k hraběnce Juttě ze Sponheimu. Klauzura v Disibodenbergu se časem rozrostla v klášter benediktinek, jehož abatyší se po smrti Jutty ze Sponheimu v roce 1136 stala sama Hildegarda.

Od svého narození byla slabá a neduživá, ale již v útlém věku mohla ve svých viděních nahlížet do tajemství, jež ostatním zůstávala skryta. Bdělá ve dne v noci, aniž by upadla do extáze, prožívala v duchu velkolepé vize. Někdy ve svých patnácti letech si prý uvědomila, že ostatní lidé takováto vidění nemají a od té doby svoje vize tajila. Hildegarda v praktickém životě využívala systém celostní terapie, z něhož se dá čerpat i v současnosti.

Při svém pátrání po Hildegardě jsem narazila na zajímavé čtení o víně, z něhož se připravují léčivé lektvary. Ačkoli alkoholu neholduji, připomnělo mi to, že bych měla podobnou terapii vyzkoušet. Moje babička například léta užívala před jídlem výluh z nějakého kořene namočený v červeném víně a léta žila se svým žlučníkovým kamenem v docela klidné symbióze.

Proto se hodí vědět i o receptech paní Hildegardy, protože víno prý bylo součástí oficiálních lékopisů ještě před 200 léty. Ačkoli se dá léčivé víno rovněž předávkovat, stejně jako jedy chemické, nejspíš po něm hrozí jenom bolehlav.

Čtyři pilíře jejích léčebných metod byly:

  1. dieta, ve smyslu správné výživy
  2. očista, kam řadíme baňkování, přikládání žhavých kuželů, v její době také pouštění žilou
  3. léčebné prostředky, které následují po účinné očistě
  4. půsty

Nepřipomíná vám to něco? Lékaři obvykle říkají to samé, ale někdy také zakazují pití alkoholu. To Hildegarda ne, z vína připravila lektvary.

Z receptů, které jsem objevila, se mi líbil třeba recept na víno levandulové: „A kdo svaří levanduli s vínem, a tak vlažné často pije, zmírní bolest v játrech a v plicích i dýchavičnost na prsou, pročistí si vědomí a rozjasní rozum“ (20 g levandule lékařské na 1000 ml vína). Přesně tento lék jsem právě potřebovala.

Hodit se může i víno petrželové, které prý má výtečnou chuť: „Kdo má bolesti v srdci nebo ve slezině nebo v boku, ať vaří petržel ve víně a přidá k tomu trochu octa a dost medu, pak ať to procedí a často pije“ (7 – 10 stonků petržele s natí, 1 – 2 polévkové lžíce vinného octa, 50 – 150 g medu a 1 litr vína).

Ve víně pravda, ale není mi známo, po jakém množství se tam dá najít. Pro zdraví prý stačí požít denně jenom šťopičku.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám