Článek
Martin Král, jednatřicetiletý ekologický aktivista, ještě před rokem seděl za stolem a sepisoval odborné články o klimatických změnách. Těsně před pandemií ale došel k přesvědčení, že psaní nestačí. „Musím něco změnit,“ řekl si. A změnil hodně. Od té doby se jeho život stal kombinací adrenalinu, demonstrací a okamžiků, kdy vás policista chytne za límec a vy zvažujete, jestli ten transparent o uhlíkové stopě opravdu stál za to. Bylo to jako být dobrovolně hlavním aktérem reality show, kde je hlavní cenou svědomí a vedlejší cenou záznam v trestním rejstříku.
Jeho život byl do detailu naplánovaný. Ráno schůzka, odpoledne příprava demonstrace a večer? To buď seděl ve vazbě, nebo přemýšlel, jak zítra přilákat víc lidí na další akci. Pak ale přišla Lenka Novotná.
Setkání uprostřed chaosu
Lenka, devětadvacetiletá dokumentaristka, se objevila na jedné z Martinových akcí v Dubaji. Měla fotoaparát a postoj člověka, který ví, že život je něco mezi krásou a katastrofou. Martin ji nejdřív přehlížel. Na protestech je spousta lidí, kteří si hrají na svědomí planety, ale pak si dají burger v plastovém obalu. Lenka byla jiná.
Bylo to během policejního zásahu. Martin držel megafon a vykřikoval hesla, zatímco Lenka klidně fotografovala zmatek kolem. „Když jsem ji viděl, napadlo mě, že má větší odvahu než většina z nás,“ přiznal později. Lenka měla svůj styl: žádné slogany, žádné provolávání slávy, jen zachycení toho, co se dělo. Čistě, syrově.
„Ta holka mě vážně překvapila,“ říká Martin. „Když jsem si všiml, že fotí přímo mě, napadlo mě, že jsem asi udělal něco správně, nebo úplně špatně.“ Lenka na to vzpomíná jinak: „Martin byl… hlučný. Ale měl v sobě něco, co mě donutilo zůstat.“
Rozdílné světy
Lenka a Martin si rychle padli do noty. Ona byla tichá síla, která ukazovala, co se děje, on byl ten, kdo to říkal nahlas. Zpočátku se jejich přístupy doplňovaly, ale postupně se začaly objevovat trhliny. Lenka nesnášela přímé střety. „Já nechci křičet. Chci, aby lidé viděli,“ říkala. Martin si to vykládal jako nedostatek odhodlání. „Ale vidět nestačí, Lenko! Musíme jednat!“ kontroval.
Jejich spory byly čím dál častější. Jednou večer, když Martin plánoval blokádu hlavní ulice, mu Lenka řekla, že je to zbytečné. „Lidi to nezajímá,“ prohlásila. „Lidi to zajímat bude, až jim ukážeme, jak moc jim to vadí,“ odpověděl. Hádka skončila tichým odchodem Lenky. Martin strávil noc přemýšlením, jestli je Lenka pro tenhle boj správným člověkem. Pravda byla, že měl strach. Strach, že by mohl přijít o jediného člověka, který dokázal vidět za jeho neustálé křičení.
Krize jako lekce
Největší zlom přišel, když Martin skončil ve vazbě po nepovolené akci. Lenka, která se demonstrace neúčastnila, o něm nic nevěděla. Dva dny čekala, než jí jeden z jeho přátel zavolal. „Seděla jsem doma a říkala si, jestli tenhle způsob života vůbec zvládnu,“ vzpomíná Lenka. Martin na druhé straně mříží přemýšlel, co vlastně chce. Když ho propustili, našel Lenku u ní doma s kufrem připraveným k odjezdu.
„Chci být s tebou,“ řekla mu. „Ale ne za cenu toho, že tě ztratím.“
To byl okamžik, kdy Martin pochopil, že jeho boj nemusí být jen o křiku. A Lenka zjistila, že občas je třeba být hlasitý, aby vás někdo slyšel. „Zjistili jsme, že nejde jen o planetu, ale i o to, jak udržet sami sebe pohromadě,“ říká Martin. „To je větší výzva než přesvědčit lidi, aby třídili odpad.“
Společná cesta
Dnes jsou Lenka a Martin partnery v lásce i aktivismu. Společně pořádají projekty, které spojují umění a vzdělávání o klimatické krizi. Lenka vytvořila fotografickou sérii, která se stala virálním hitem, a Martin přiznal, že její přístup oslovil víc lidí než jakýkoliv megafon.
„Neříkám, že jsme ideální pár,“ směje se Martin. „Ale jedno víme jistě – i když máme rozdílné způsoby, oba chceme změnit svět. A možná je to právě tahle kombinace, co dává našemu vztahu smysl.“
Lenka dodává s úsměvem: „A taky jsme si slíbili, že příští demonstrace bude bez zatýkání. Ale kdo ví, jestli to Martin zvládne dodržet.“