Hlavní obsah
Umění a zábava

Ošizený Smetana. Podivná kriminálka dostala v ČT větší prostor než příběh génia

Foto: Chabe01 Wikimedia Commons CC-BY-SA-4.0

Pomník Bedřicha Smetany v Praze

Navzdory kritice ze všech stran, že veřejnoprávní Česká televize natáčí neúnosné množství kriminálek, často na úkor smysluplnějších pořadů, zůstává vše při starém.

Článek

Stačí připomenout novou, podivnou mysteriózní kriminálku v režii Jiřího Stracha Lovec, která má celkem osm epizod. Oproti tomu se životní osudy Bedřicha Smetany, jehož výročí narození i smrti si letos připomínáme, dočkaly v televizním filmu režiséra Marka Najbrta Smetanajen jediné. Přitom by si neuvěřitelně dramatický život tohoto hudebního génia zasloužil přinejmenším minisérii, tak jako spisovatelka Božena Němcová.

Lze jen spekulovat, proč se dramaturgie České televize rozhodla, že ze Smetanova života připomene divákům pouze tu nejtragičtější část, tedy dobu, kdy postupně ztrácel sluch, a nakonec zešílel, zatímco ignoruje zásadní mezníky v jeho životě.

Rodinné tragédie

Zcela například opomíjí, že se jeho první manželkou stala Kateřina Otilie Kovářová, jedna z jeho prvních lásek. Zpočátku šťastné manželství, které si vytrucoval, však narušila velká rodinná tragédie, když tři ze čtyř dcer, které se v něm narodily, zemřely. Nejbolestněji nesl Smetana smrt hudebně nadané, čtyřleté Bedřišky.

Právě kvůli rodinné krizi se rozhodl, že odejde do zahraničí, a podařilo se mu úspěšně uchytit ve Švédsku, kde pět let působil jako učitel hudby a dirigent. Zatímco on sám tuto éru považoval za jednu z nejdůležitějších a nejšťastnějších ve svém životě, nejen umělecky a společensky, ale i finančně, Najbrtův snímek ji až na jedinou malou scénu, vynechává.

Nabízí přitom mnoho zajímavých i dramatických situací. Například další životní trauma, které způsobila smrt první ženy Kateřiny. Těžce nemocná, zemřela právě cestou ze Švédska, na nádraží v Drážďanech.

Osudová žena

Krátce nato se zamiloval do své švagrové Bettiny Ferninandiové, která se stala jeho druhou manželkou a pobývala s ním také ve Švédsku, kde se mimochodem v tamější společnosti, na rozdíl od pražské, cítila velmi dobře. Nicméně tam temperamentního umělce, jenž velmi snadno podléhal ženám, ještě předtím okouzlila jedna z jeho skutečných velkých múz, atraktivní a kultivovaná Fröjda Benecke a stala se nejen jeho žačkou, ale i blízkou celoživotní přítelkyní.

Když Smetana ohluchl a dostal se kvůli nemoci a malé penzi do finančních potíží, uspořádala pro něj finanční sbírku, díky které se mohl léčit i v zahraničí.

Výtečný cyklus Českého rozhlasu Osudové ženy mezi ně v případě Bedřicha Smetany zařadil právě Fröjdu Benecke, zatímco v novém životopisném snímku České televize se o ní nic nedozvíme. Podle některých muzikologů byl tento vztah pro něj natolik důležitý a osobní, že zápisky do svého deníku, týkající se právě utajované osudové ženy, pečlivě šifroval.

Adéla Hofmanová

Zdroj:

Česká televize: Smetana

https://www.mujrozhlas.cz/osudove-zeny/tajna-blizka-pritelkyne-bedricha-smetany-osudove-zeny-frojda-benecke

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz