Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Milý prvňáčku

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Alena Ducháčková

V pondělí začínáme!

2. 9. 10:31

Tak je to tady. Už jen párkrát se vyspíš a půjdeš do školy. Těšíš se?

Článek

Schválně, kolik lidí se tě právě na to v poslední době zeptalo? Nebo také na to, zda máš připravenou aktovku a penál, jestli se chystáš zlobit paní učitelku (vzácně pana učitele) a s kým si sedneš do lavice.

A už ti někdo stačil říct, že je škola děsná otrava a že sranda skončila? Nevěř tomu. To oni jen tak straší - a neměli by to dělat. V prvních třídách čeká spousta paní učitelek a pánů učitelů, kteří se na vás prvňáčky opravdu těší. V posledních dnech sháněli a malovali obrázky na výzdobu třídy, dávali dohromady balíček, který na tebe ve škole čeká jako dárek, snažili se zapamatovat si co nejvíc jmen nových dětí, nadepisovali sešity, plánovali pro vás výlety a jedli dost čokolády, protože jsou možná také trochu nervózní.

S nástupem do školy ti určitě přibydou povinnosti. Každý den si odpoledne přichystat do aktovky sešity a učebnice, ořezat si tužky a pastelky, umýt si svačinový boxík a vyřídit rodičům, že se chystáte se školou třeba do divadla. Tohle všechno už zvládneš sám, viď? Zkus to. Možná jsi samostatnější, než si myslíš. Někdy asi dostaneš domácí úkol na procvičení. Snad nebude moc dlouhý a zbyde ti dost času i na kroužky. Jen to s nimi v první třídě nepřežeň, ať si stihneš odpočinout. Pohrát si se psem, malovat si, chvíli koukat do tabletu a hlavně jít ven. Odpočinek je moc důležitý.

Nejspíš už ve své budoucí třídě někoho znáš. Kamarády ze školky, z ulice, ze Sokola. Ale některé děti se stěhují nebo jim rodiče vyberou jinou školu než tu, do které jdou jejich známí. Nic se neděje. Věř mi, že děti se (i s pomocí paní učitelky) rychle seznámí. Po dvou týdnech už bude jedno, kdo chodil do které školky nebo koho ještě na začátku září nikdo neznal.

Někdo už přichází do školy jako velký počtář nebo čtenář. Jestli i ty umíš číst a víš, o čem čteš, předveď to paní učitelce. Třeba bude možné se s ní domluvit, abys mohl číst krátké příběhy místo samostatných písmenek. A jestli zatím „nic“ neumíš? Neboj se, něco určitě – a brzy to s paní učitelkou objevíte. A pak se budeš učit dál a dál, nejdřív to lehké a potom těžší, postupně a jen tak rychle, abys všechno zvládl. Vždycky si budeš moct říct o pomoc. Žádný strach, bude to dobré.

Přeju ti, abys měl ve škole každý den důvod se zasmát a abys měl ze svého učení radost. Tak v pondělí pravou! Držím ti pěsti.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz