Hlavní obsah

Děti pijí energeťáky jako limonádu. Lékaři varují: Může jít o život

Foto: Joenomias, Freepik

Ilustrační foto

Je to neškodný drink na povzbuzení? Omyl. Může jít o časovanou bombu, která ničí zdraví i psychiku dospívajících. A co je nejhorší – často o tom nemají ani tušení.

Článek

Možná jste to taky někdy řekli: „Je unavený, dá si energeťák a vydrží do večera.“ Jenže to, co vypadá jako nevinné povzbuzení, může u mladých lidí napáchat víc škody než užitku. Energetické nápoje jsou v posledních letech mezi teenagery doslova fenoménem – levné, snadno dostupné a agresivně propagované. A zatímco výrobci slibují „okamžitou energii“, lékaři bijí na poplach.

Když srdce nestíhá

Jedna plechovka často obsahuje tolik kofeinu jako dvě až tři kávy. A to už je pro dětský organismus pořádná dávka. U některých dětí se po vypití objeví bušení srdce, třes rukou, pocity úzkosti, nebo dokonce kolaps. Známé jsou i případy, kdy došlo k vážným srdečním arytmiím, a to i u mladistvých bez předchozích zdravotních problémů.

Lékaři upozorňují, že se tělo dítěte s těmito látkami neumí vyrovnat tak jako dospělý. Navíc děti často pijí energeťáky ve chvíli, kdy by potřebovaly spíš spánek nebo vodu, ne chemický koktejl stimulantů.

Psychika? Na hraně

Možná si říkáte, že to „přece není tak hrozné“. Jenže realita je jiná. Studie opakovaně ukazují, že pravidelná konzumace energetických nápojů je u mladých spojena se zvýšeným rizikem úzkostí, depresí, poruch spánku nebo výbuchů vzteku. A někdy i s užíváním návykových látek – hlavně v kombinaci s alkoholem, což je častý scénář na večírcích.

V některých případech se mluví dokonce o psychotických epizodách. Ano, to zní dramaticky – ale přesně takové situace se už staly.

Závislost, o které se nemluví

Málokdo ví, že i na energetických nápojích se dá velmi snadno vypěstovat závislost. Kofein působí na mozek podobně jako některé drogy – zvyšuje hladinu dopaminu, a mozek si pak říká o další dávku. Dospívající si často nevšimnou, že se na plechovce stali závislí. Jen vědí, že bez ní nejsou schopní ráno fungovat nebo se soustředit ve škole.

A když se pokusí přestat, přichází bolesti hlavy, podrážděnost, únava, a pocit, že bez „nakopnutí“ nezvládnou den.

Sladká past

Kromě kofeinu jsou tu ale i další ingredience – taurin, guarana nebo hromada cukru. Někdy až 12 kostek v jediné plechovce! To není jen kalorická bomba – taková nálož cukru podporuje obezitu, vznik cukrovky nebo zubní kaz. A například taurin byl v některých studiích spojován s negativními účinky na krvetvorbu.

Proč to stát neřeší?

Energetické nápoje si dnes koupí každý. I desetileté dítě. Zákazník se nemusí nikde prokazovat věkem, a reklamy na sociálních sítích cílí přímo na teenagery. V některých zemích už prodej mladistvým zakázali – v Česku se zatím spíš jen diskutuje. Rodiče tak zůstávají jedinou bariérou, která může děti před tímhle tichým zabijákem ochránit.

Nejde o to vyvolat paniku – ale o otevřené oči. Energetické nápoje nejsou jen barevné plechovky s bublinkami. Jsou to silné stimulanty, které u mladých lidí mohou způsobit závažné zdravotní komplikace – ať už fyzické, nebo psychické. Pokud o tom víme, můžeme dětem nabídnout bezpečnější alternativy – více spánku, pohybu, vody a hlavně podporu.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz