Hlavní obsah

Lékařka nebo lékař? Výzkumy ukazují, kdo léčí s lepším výsledkem

Foto: Freepik

Ilustrační foto

Mohou ženy v bílých pláštích zachraňovat životy lépe než jejich mužští kolegové? Studie ukazují, že styl komunikace i péče lékařek může mít na zdraví pacientů větší dopad, než jsme tušili.

Článek

Poprvé jsem si to uvědomila, když jsem se po porodu ocitla na gynekologickém oddělení. Nešlo o žádné drama – jen běžná kontrola. Ale rozdíl mezi tím, jak se mnou mluvila doktorka, a jak později lékař, byl znatelný. Zatímco ona naslouchala, on měl tendenci rychle „odškrtávat“ body a pospíchat dál. Nic hrozného, ale něco ve mně zůstalo. A později jsem zjistila, že nejsem sama. A co víc – existují studie, které naznačují, že rozdíl mezi lékaři a lékařkami není jen v přístupu, ale i ve výsledcích léčby.

Věděli jste třeba, že pacienti, které léčí ženy, mají o něco nižší pravděpodobnost úmrtí? Nejde o vtip ani přehnanou interpretaci. Jde o data, která pocházejí z analýzy více než 1,5 milionu hospitalizací ve Spojených státech. Výzkumníci se zaměřili na úmrtnost do 30 dnů po propuštění z nemocnice – a ukázalo se, že u pacientů v péči lékařek bylo riziko nižší než u těch, které léčili muži.

Aby bylo jasno: nejde o to, že by muži neuměli léčit. Rozdíl je spíš ve způsobu, jakým k pacientovi přistupují. Ženy lékařky často více naslouchají, věnují delší čas rozhovoru, více se ptají a berou v potaz i „měkčí“ faktory, jako jsou pocity, obavy, psychická pohoda. Pacient pak často získá důvěru, lépe spolupracuje a léčba tak může být efektivnější. Přijde vám to jako drobnosti? Právě ty ale někdy rozhodují.

Další studie se podívala na výsledky chirurgických zákroků a znovu se ukázalo, že pacienti operovaní lékařkami měli nižší riziko komplikací. A nejde o jeden výzkum – podobná zjištění přicházejí z Kanady, Japonska nebo Evropy. Ve většině případů jsou rozdíly malé, ale konzistentní. A často výraznější u pacientek.

Z pozice ženy musím říct, že mi to dává smysl. Když jsem v ordinaci s jinou ženou, mám tendenci být otevřenější, upřímnější. Mluvit i o věcech, které nejsou na první pohled důležité, ale mohou být klíčem k pochopení problému. U mužů se často podvědomě cenzuruji – a přitom právě ta „drobnost“, kterou bych neřekla, může být důležitá.

To ale neznamená, že bych se bála jít k lékaři-muži. Rozhodně ne. Mám skvělou zkušenost například s jedním praktickým lékařem, ke kterému chodíme s celou rodinou – klidný, precizní, lidský. Ale rozdíly v přístupu mezi muži a ženami prostě existují, a někdy se odrážejí i ve výsledcích léčby.

Tak co tedy – jsou lékařky lepší? Možná v některých aspektech ano. Jsou systematičtější, víc naslouchají, bývají trpělivější. Ale to neznamená, že bychom měli škatulkovat. Spíš bychom si měli všímat toho, co z těchto rozdílů můžeme využít – v medicíně i v životě. Možná je čas, abychom vedle odborných titulů a zkušeností vnímali i styl komunikace, respekt a empatii. Protože právě ty dělají často ten největší rozdíl.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz