Článek
Nikdy jsem si nemyslela, že se mě to bude týkat. Měla jsem dobrou práci, skvělý plat, a přesto jsem se každé ráno budila s těžkým pocitem v žaludku. Nešlo o to, co dělám, ale o to, kde to dělám – a s kým. Toxické prostředí v práci není na první pohled vidět. Nenosí cedulku, nemá varovné barvy. Ale pomalu a jistě začne zhasínat vaši vnitřní jiskru, vysávat energii, ničit zdraví i vztahy.
A právě o tom bych dnes chtěla psát. Protože nejste sami. A není to v pořádku.
Jak poznat, že pracujete v toxickém prostředí?
Začíná to nenápadně. Možná cítíte napětí v zádech, které dřív nebývalo. Možná si večer nedokážete odpočinout. Možná se přistihnete, že se v práci bojíte zeptat nebo že vám někdo „jen tak mezi řečí“ srazí sebevědomí. V toxickém prostředí nejsou pravidla jasná, ale zato je cítit napětí. Lidé místo spolupráce soupeří. Kritika se stává každodenní normou. Chvála se nenosí. Vedení vás nechrání, někdy se přidává k ponižování nebo mlčí.
Já sama jsem si dlouho říkala, že to je moje chyba. Že bych měla být odolnější. Ale ne – není normální cítit úzkost už v neděli odpoledne, mít žaludek na vodě jen při pomyšlení na schůzku s nadřízeným nebo zadržovat slzy v kanceláři, aby to kolegové neviděli.
Co to dělá s naším tělem a psychikou?
Stres je nenápadný společník. Když je krátkodobý, může nám pomoci překonat těžké chvíle. Ale v toxickém prostředí je chronický. A to je problém. Tělo zůstává v pohotovosti – srdeční tep je vyšší, hladina kortizolu stoupá, imunita slábne. Začnou se objevovat bolesti hlavy, únava, zažívací potíže, nespavost. Někdo začne trpět panickými atakami, jiný propadne depresím. A často přijdou i fyzická onemocnění, která jako by „přišla odnikud“.
Tohle není přehnané. To je realita mnoha lidí. A čím déle v tom zůstáváme, tím těžší je z toho vystoupit.
Když vás práce zraňuje
Možná si kladete otázku, jestli už je to opravdu „toxické“. Tady je pár signálů:
- V práci se necítíte bezpečně – psychicky ani lidsky.
- Bojíte se mluvit otevřeně, protože by to mohlo být použito proti vám.
- Nadřízení ignorují nebo podporují nepřátelskou atmosféru.
- Vaše práce není nikdy dost dobrá, ale očekávání jsou přehnaná.
- Cítíte se unavení, smutní nebo rozzlobení už při příchodu do kanceláře.
Pokud vám tohle něco připomíná, nejste přecitlivělí. Jen jste začali vnímat něco, co už příliš dlouho bolí.
Jak z toho ven?
Změna není jednoduchá. Sama vím, jak těžké bylo připustit si, že musím odejít – i když jsem nevěděla, co bude dál. Ale odejít z toxického prostředí není slabost. Je to odvaha chránit své zdraví, svůj život. Pokud to ještě jde, pokuste se o upřímný rozhovor s vedením. Využijte podpory HR, kolegů, psychologa. Budujte si své hranice – říkejte „ne“, když je to potřeba. A hlavně: najděte si oporu. Mluvte s někým, komu důvěřujete. Psaní deníku, pohyb, příroda – to vše může pomoci uzdravit se.
Vím, že to není lehké. Ale někde venku existují firmy, kde se k lidem chovají s úctou. Kde vás práce neunaví duševně na kost. A kde se v pondělí ráno nebudíte s hrůzou.
Pokud vám práce bere víc, než dává, něco je špatně. Toxické prostředí není jen nepříjemné – je nebezpečné. A zasloužíte si víc. Zasloužíte si klid, zdraví, bezpečí a práci, která vám nebude brát chuť do života.
Možná dnes ještě nevíte, jak udělat první krok. Ale to nevadí. Důležité je, že už tušíte, že je potřeba něco změnit. A to je začátek.
Zdroje:
www.healthline.com - https://www.healthline.com/health/toxic-work-environment
www.psychologytoday.com – https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-clarity/202110/6-signs-toxic-work-environment