Hlavní obsah
Zdraví

Ráno, večer, s jídlem? Kdy brát probiotika, aby opravdu fungovala

Foto: Mizianitka, Pixabay

Ilustrační foto

Nezáleží jen na tom, jaká probiotika užíváte, ale i kdy. Na lačno? Po jídle? Ráno? Zjistili jsme, co na to říká věda – i selský rozum.

Článek

Probiotika si dnes bere skoro každý. Po antibiotikách, na imunitu, při trávicích potížích… Jenže málokdo se zamyslí nad tím, kdy je vlastně nejlepší čas si je vzít. Ráno na lačno? Večer před spaním? Nebo snad během oběda, aby si „pochutnaly“ spolu s vámi? Překvapivě na tom záleží víc, než si většina lidí myslí.

Kdy to tělu nejvíc sedne?

Jídlo jako parťák, ne nepřítel

Spousta lidí má pocit, že „čisté“ tělo vstřebá doplňky nejlépe – a probiotika nevyjímaje. Jenže věda říká něco jiného: většina probiotických bakterií nepřežije drsné prostředí prázdného žaludku. Žaludeční kyselina si s nimi totiž bez jídla rychle poradí.

Naopak, pokud si probiotika vezmete před jídlem nebo během něj, ideálně s trochou tuku (např. jogurt, avokádo, pár oříšků), mají daleko lepší šanci dostat se až do střev, kde mají co dělat.

Ráno, nebo večer? Obojí má něco do sebe

Na čas dne se názory různí. Někdo přísahá na ranní dávku na lačno – třeba po probuzení se sklenicí vlažné vody. Jiný je zastáncem večerního režimu, kdy má tělo klid a bakterie mají čas se v klidu „zabydlet“.

Odborníci se ale víceméně shodují: nezáleží tolik na tom, kdy, ale jestlijak pravidelně. Konzistence je klíč. Pokud si je dáte každý den ve stejnou dobu – třeba s ranní snídaní nebo večerním čajem – tělo si vytvoří rutinu, a probiotika budou fungovat lépe.

Co když berete antibiotika?

Tady pozor. Pokud zrovna „jedete ATB“, neházejte probiotika do sebe hned poté, co spolknete tabletku. Dejte jim pauzu – alespoň 2 až 3 hodiny. Jinak totiž antibiotikum zlikviduje i ty hodné bakterie, které si dáváte kvůli ochraně.

A ještě jedna poznámka – při silném průjmu nebo vážnějších střevních potížích bývají lepší specifické kmeny jako Saccharomyces boulardii, které jsou na žaludeční kyselinu odolnější a můžete je brát klidně i na prázdný žaludek.

Tak co si z toho vzít?

Nečekejte, že probiotika budou fungovat jako kouzelná pilulka hned druhý den. Účinek je jemný, postupný. Ale pokud jim dáte čas, prostor a vhodné podmínky, můžou mít pozitivní vliv na trávení, imunitu a celkovou pohodu.

Moje rada? Vyberte si čas, který vám sedne. Ráno, večer, v poledne – hlavně každý den stejně. A s jídlem to nikdy není krok vedle.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz