Hlavní obsah
Jídlo a pití

Tohle maso je zdravé a chutné, ale Češi ho radši vyváží. Co s námi je?

Foto: Shy_Photographer, Pixabay

Ilustrační foto

Kachní maso je lahodné, výživné a plné zdravých tuků, přesto ho Češi jedí málo. Zatímco u sousedů si ho cení, u nás často končí na export. Proč bychom měli dát kachně v jídelníčku víc prostoru?

Článek

Kachní maso: zdravý poklad, který si Češi nechávají utéct pod nosem

V české kuchyni má kachna své místo – pečená s knedlíkem a zelím patří ke klasice. Přesto se u nás kachního masa jí překvapivě málo. Zatímco u sousedů po něm sahají častěji, my ho raději vyvážíme. A to je škoda. Kachní maso totiž není jen slavnostní pochoutkou, ale i velmi zdravou součástí jídelníčku.

Víc než sváteční lahůdka

Když se řekne kachna, většině lidí se vybaví nedělní oběd u babičky nebo slavnostní hostina. Jenže kachní maso si zaslouží víc než jen výjimečné příležitosti. Oproti vepřovému nebo hovězímu obsahuje méně nasycených tuků, zato nabízí kvalitní bílkoviny, železo, vitamíny skupiny B a zdravé nenasycené mastné kyseliny. Navíc, pokud zvolíte kachnu z domácího chovu nebo biofarmy, můžete si být jistí, že dostáváte maso bez zbytečných aditiv.

Zvlášť zajímavý je obsah kyseliny linolové (CLA), která má pozitivní vliv na metabolismus tuků, imunitní systém a dokonce může pomáhat v prevenci některých onkologických onemocnění. Kachní tuk je sice bohatý, ale v rozumném množství a při správné úpravě může být pro tělo prospěšný – podobně jako olivový olej.

Proč se kachna na českých talířích objevuje tak málo?

Paradoxně, ačkoliv máme v Česku ideální podmínky pro chov kachen a jejich maso je relativně dostupné, většina produkce končí za hranicemi. Vývoz do Německa, Rakouska nebo Skandinávie roste – tamní spotřebitelé si kvalitní kachní maso oblíbili pro jeho chuť i výživovou hodnotu. Češi si mezitím raději dopřávají levnější kuřecí nebo tradiční vepřové, na kachnu se často dívají jako na „luxus“ nebo sváteční pokrm.

Důvodů je víc – od zakořeněných stravovacích návyků, přes neznalost modernějších způsobů úpravy, až po obavy ze „silného“ tuku. Přitom právě moderní kuchyně ukazuje, že kachna nemusí být těžká, tučná bomba. Umí být lehká, svěží a výživově hodnotná, když se připraví jinak než na litry výpeku.

Jak ji jíst častěji a bez výčitek?

Nejde o to, cpát se pečenou kachnou třikrát týdně. Ale dát jí šanci i mimo sváteční dny. Kachní prsa upravená na pánvi, zbavená kůže, jsou rychlá, chutná a lehká. Skvěle si rozumí se zeleninou, červenou řepou, brusinkami nebo například s quinou. Kachní vývar je silný, výživný a ideální na posílení imunity. A domácí paštika z kachních jater? Lahůdka, kterou můžete mít po ruce třeba na zdravou večeři s celozrnným pečivem.

Je čas vrátit kachnu na české stoly

Češi kachní maso umí vychovat – ale často ho nesní. A tím přichází o velký zdravotní bonus. Místo dalšího plátku salámu nebo řízku z kuřecího polotovaru můžeme sáhnout po mase, které nás zasytí, potěší chuťové buňky a přitom nabídne tělu víc živin, než si mnozí myslí. Kachna si rozhodně zaslouží víc prostoru v každodenní kuchyni – nejen jako slavnostní ikona, ale jako běžná, zdravá a chutná součást jídelníčku.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz