Hlavní obsah
Názory a úvahy

Už zase posouváme čas. K čemu to ještě je a kdy s tím konečně skončíme?

Foto: jcomp, Freepik

Změna času

Každý rok si dvakrát rozhodíme biorytmus kvůli zvyku z minulého století. Úspora energie? Dnes spíš mýtus. Tak proč si pořád posouváme hodinky? A kdy s tím konečně skončíme?

Článek

Střídání času: proč si vlastně pořád posouváme hodinky?

Dvakrát ročně nás čeká známý rituál: jednou si o hodinu přispíme, podruhé zase spíme o něco méně. Střídání zimního a letního času je u nás už desítky let zaběhnutou věcí – ale proč vlastně tenhle zvyk stále dodržujeme? A jak dlouho ještě bude platit?

Zimní, letní… a proč to celé?

V principu je to jednoduché. V zimě používáme běžný středoevropský čas, v létě si ho posouváme o hodinu dopředu, aby se víc využilo denní světlo. Večer je tak déle světlo a člověk může být venku i po práci. Hodiny se mění vždy na jaře a na podzim.

Letos přecházíme na letní čas v neděli 30. března 2025. Ve dvě ráno se posunou hodiny na tři – o hodinu spánku tedy přijdeme. Zpět na zimní čas se vracíme v neděli 26. října 2025, kdy si naopak o hodinu přispíme.

Kde se to vzalo?

Nápad s posouváním času není žádná novinka. Poprvé se s tím přišlo už během první světové války, aby se ušetřilo na uhlí a elektřině. Do Česka se letní čas vrátil natrvalo v roce 1979 – tehdy šlo znovu hlavně o úsporu energie. V 90. letech se systém sjednotil podle pravidel EU a od té doby už změny času probíhají každý rok ve stejných termínech.

Šetříme vůbec něco?

Původní myšlenka – tedy úspora elektřiny – už v dnešní době moc neplatí. Moderní domácnosti i firmy svítí úsporně, a co se večer ušetří, to se ráno často spotřebuje navíc. Často zmiňovaný přínos je spíš „sociální“ – víc světla večer znamená víc času na sport, procházky nebo posezení venku.

Na druhé straně ale změna času spoustě lidem narušuje biorytmus. Někteří mají problém se spánkem, cítí únavu nebo se hůř soustředí. Zvlášť jarní přechod bývá náročnější, protože najednou musíme vstávat o hodinu dřív.

Bude se čas měnit i za pár let?

Možná ne. Evropská unie už několik let mluví o tom, že by se střídání času mohlo zrušit. V roce 2019 s tím souhlasil i Evropský parlament, ale státy se zatím neshodly, který čas by měl být trvalý – jestli letní, nebo ten „zimní“, který vlastně odpovídá přirozenému rytmu.

Česko se zatím drží toho, že bychom se měli rozhodnout společně s ostatními. Pokud by EU změnu opravdu zavedla, je pravděpodobné, že bychom si nechali zimní čas – odborníci totiž tvrdí, že je pro tělo zdravější.

Takže co teď?

Zatím se nic nemění. I letos nás čeká posun hodin dvakrát – na jaře o hodinu dopředu, na podzim zpět. A jestli jednou přestaneme s tímto „cvičením“ a zůstane čas celý rok stejný? To ukáže hlavně dohoda na úrovni Evropy. Do té doby si ale raději připomeň – 30. března ve dvě ráno posuň hodinky o hodinu dopředu. A doufej, že to nebudeš muset dělat už moc let.

Zdroje:

  • iRozhlas.cz – https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/cas-stridani-casu-letni-cas-zimni-cas-vyroci-komunismus_1903310946_dok
  • CNN Prima News – https://cnn.iprima.cz/letni-cas-zmena
  • Novinky.cz – https://www.novinky.cz/clanek/domaci-100-let-uplynulo-od-zavedeni-letniho-casu-na-ceskem-uzemi-350010

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz