Hlavní obsah
Zdraví

Z ničeho nic mi natekla noha: Lékař odhalil příčinu, kterou podceňuje mnoho žen

Foto: Pixabay

Ilustrační foto

Ráno jsem vstala a nemohla pořádně došlápnout. Celý nárt a prsty mi otekl, bez zjevné příčiny. Co to způsobilo? Vlastní zkušenost ženy, která si myslela, že jde jen o únavu, ale tělo volalo o pomoc.

Článek

Nikdy by mě nenapadlo, že taková „banalita“ jako nateklá noha mi dokáže zkomplikovat celý týden. Ráno jsem vstala, jako každý jiný den, ale jakmile jsem došlápla na pravou nohu, ucítila jsem nepříjemný tlak. Pohled dolů mě vyděsil – celý nárt a prsty byly oteklé, bledé a napnuté jako balonek. Nepamatuji si, že bych se někde praštila nebo si nohu přeležela. A tak začalo moje pátrání po příčině – od ledových obkladů přes zoufalé googlení až po návštěvu lékaře.

První myšlenka? Určitě jsem si něco udělala při běhání. V předchozích dnech jsem začala zase víc chodit a běhat, abych rozhýbala tělo po zimě. Jenže… žádná bolest ze zranění, žádné zhmoždění, žádný pád. Pouze tupý tlak a otok, který se během dne nelepšil – naopak.

Zkusila jsem klasiku: vyvýšit nohu, studené obklady, masáž. Nic. Dokonce jsem si na noc dala i elastický obvaz, ale ráno byla situace stejná. Noha vypadala jako z plastelíny – otisk prstu zůstal na kůži několik vteřin. To už jsem věděla, že je něco špatně.

Na pohotovosti mě vzali celkem rychle. Lékař si nohu prohlédl, změřil tlak, poslechl srdce a udělal krevní testy. Jeho podezření? Možná začínající zánět lymfatických cév, odborně lymfangoitida, nebo zadržování tekutin v důsledku poruchy žilní cirkulace. Mluvilo se i o žilní trombóze, což mě trochu vyděsilo.

Nakonec krevní testy na zánět i srážlivost ukázaly, že jde pravděpodobně o kombinaci přetížení, vedra a špatného proudění lymfy. Podle lékaře může k otoku nohou docházet i kvůli hormonálním změnám (jsem čerstvě po čtyřicítce), nedostatku pohybu během dne (práce u počítače), ale i kvůli vyššímu příjmu soli. A i když piju hodně vody, zřejmě to nestačí.

Dostala jsem doporučení:

  • vyhýbat se dlouhému stání,
  • chodit častěji, ale mírně,
  • nosit kompresní punčochy,
  • a především – dát noze odpočinek.

Taky mi doporučili lehce odvodňující čaje (petržel, kopřiva) a snížit příjem soli. Po pár dnech se otok opravdu začal zmenšovat a asi po týdnu byl pryč. Ale byl to budíček – tělo mi jasně řeklo, že si zaslouží větší pozornost.

Nateklá noha nemusí vždy znamenat velký problém, ale rozhodně by se neměla podceňovat. Já měla štěstí – nešlo o nic vážného. Ale slyšela jsem od lékaře příběhy, kdy podobné příznaky ukazovaly na hlubokou žilní trombózu, srdeční selhání nebo ledvinové potíže. A to už není žádná legrace.

Dnes si dávám větší pozor. Při práci se každou hodinu zvednu a projdu. Večer si dám sprchu střídavě teplou a studenou, která rozproudí krev. A hlavně – poslouchám svoje tělo. Protože i nateklý nárt může být jeho způsob, jak volá o pomoc.

Zdroje: Autorský článek / Vlastní zkušenost

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz