Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Nové výzvy v boji proti klimatické krizi

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz
25. 12. 2022 10:51

Je naprosto evidentní, že současná podoba boje proti klimatické krizi není příliš efektivní a pokud ji rychle a zásadně nezměníme, klimatickou krizi nebudeme moci porazit.

Článek

Bezprecedentní klimatická krize nás svírá, drtí a kosí, což lze ostatně vidět pouhým pohledem z okna a popírat to může už snad jenom Václav Klaus. I přes to, že se EU snaží co to jde, je celý boj sabotován uhlíkovými oligarchy a jejich poskoky. Mnozí politici neposlouchají vědce a často navíc postrádají odvahu. Navrhovaná řešení jsou proto často polovičatá, nedostatečná a k vyřešení klimatické krize sotva povedou. Potřebujeme proto mnohem radikálnější řešení.

První krokem je naprosté ukončení spalování veškerých fosilních paliv. Uhlíková neutralita někdy v roce 2050 je zoufale pozdě, to už nás klimatická krize nejspíše všechny zabije. Konec všech fosilních paliv musí přijít do roku 2025, maximálně 2027, a to za jakoukoliv cenu.

Dále je nutné zakázat veškerá vozidla spalující fosilní paliva. Zákaz prodeje nových aut na fosilní paliva až někdy v roce 2035 vyvolává pouze smutný úsměv, přecházející ve hněv. Takováto vozidla musí skončit mnohem, mnohem dříve.

Dokud nebudeme veškerou elektřinu vyrábět čistě a obnovitelně (jádro není řešení!) musíme odmítnout i vozidla na elektřinu. A to nejen elektromobily, ale i tramvaje, trolejbusy a vlaky. Hlavním dopravním prostředkem se musí do budoucna stát jednoznačně kolo a chůze po svých. To nám umožní zbourat dálnice a vysadit místo nich lesy. Ušetřené prostředky za stavbu dálnic nám navíc umožní významné rozšíření socialního státu. (Konečně se musíme začít seriózně bavit o základním nepodmíněném příjmu.)

Všichni též musí přejít na veganskou stravu. Neveganské stravování bude třeba naprosto zakázat. Nejenže je neveganská strava nezdravá (ČR vede v obezitě a jiných nemocech vyplývajících z nadbytku masa) a ničí planetu, ale navíc je výsledkem vykořisťování zvířat a zvířecí genocidy. Ani vykořisťování, o genocidě nemluvě, už prostě ve 21. století nesmí mít místo.

Také bychom se měli bavit o kriminalizaci popírání klimatické krize. Že se nacházíme ve stavu klimatické krize je neoddiskutovatelný fakt. I přesto se najdou jedinci, kteří klimatickou krizi stále popírají. Lež není názor, a tak bychom popírání klimatické krize měli trestat jako šíření obzvlášť nebezpečných dezinformací.

Někteří čtenáři budou zcela jistě namítat, že mnou navržené kroky jsou příliš radikální a budou je provázet problémy. Takovým bych chtěl vzkázat, že se nacházíme ve stavu bezprecedentní klimatické krize. Musíme se proto zaměřit na to podstatné a neřešit banality. To podstatné je záchrana planety a pokud tyto kroky urychleně nerealizujeme, planetu zachráníme pouze stěží.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz