Článek
Narodila se se „zlatou lžičkou v puse“. Měla všechny výhody nejmladší dcery monacké panovnické rodiny a zdálo se, že bude žít bezstarostným životem evropské smetánky. Osud ale rozhodl jinak. Dne 13. září 1982 se život tehdy sedmnáctileté Stéphanie navždy změnil. Její matka nezvládla řízení, když se vracela automobilem společně se svou dcerou do Monaka. V prudkých serpentinách nad Monte Carlem se jejich vůz zřítil se ze skály. Grace svým zraněním podlehla, zatímco Stéphanie, skončila v nemocnici s těžkými zraněními, která jí nedovolila zúčastnit se matčina pohřbu. S tragédií se vyrovnávala velmi dlouho a po svém.
Módní svět: Od Diora k vlastní značce
Po zotavení z nehody se Stéphanie vrhla do světa módy. V roce 1983 začala pracovat u prestižního módního domu Christiana Diora pod vedením Marca Bohana, přítele její matky a sestry Caroline. Její přítomnost přinesla firmě obrovskou publicitu, Stéphanie se stala jakousi múzou značky. Objevovala se na každé významné události a přinášela s sebou zájem médií, významných osobností i módních tvůrců. V roce 1984 debutovala jako modelka ve speciálu časopisu ¡Hola! a objevila se na obálkách prestižních magazínů jako Vogue či Vanity Fair. Její modelingová kariéra však brzy narazila na odpor jejího otce, knížete Rainiera.
Stéphanie se však jen tak nevzdala. Byla koneckonců „divokým dítětem“, jak říkávala její matka. V roce 1986 uvedla na trh vlastní značku plavek. Přehlídka v monackém Sporting Clubu, kde v první řadě seděli její otec a sourozenci, se stala mediální senzací. Fotografie princezny v plavkách obletěly svět. O rok později představila druhou kolekci, ale její módní podnik se rozpadl, když se rozhodla věnovat hudbě.
Od hitu Ouragan k Michaelu Jacksonovi
V roce 1986 si Stéphanie začala plnit si další sen. Chtěla se stát se zpěvačkou. Její první singl Ouragan (v angličtině Irresistible) se stal okamžitě hitem, dobyl žebříčky Top 10 a prodalo se ho přes 5 milionů kopií. Následovalo album Besoin, které zaznamenalo podobný úspěch s prodejem přes 2,5 milionu kusů. V roce 1987 vydala singl Young Ones Everywhere na podporu UNICEF.
Její ambice ji zavedly do Los Angeles, kde se pokusila prorazit na americkém trhu. Druhé album, vydané v roce 1991, však s prodejem pouhých 30 000 kopií v USA zklamalo. Kritizovali ji za privilegované zázemí, což podle některých názorů podkopávalo její snahu o autentickou hudební kariéru. Přesto se Stéphanie zapsala do hudební historie duetem In the Closet s Michaelem Jacksonem, kde vystupovala pod pseudonymem Mystery Girl. Poté s hudební kariérou skončila.
Bouřlivé lásky
Osobní život princezny Stéphanie byl stejně pestrý jako její kariéra. Její vztahy s muži, které média označovala za „zlotřilé chlapce“, přitahovaly pozornost bulváru. V patnácti letech chodila se španělským zpěvákem Miguelem Bosém, v šestnácti s Paulem Belmondem, synem herce Jeana-Paula Belmonda. Mezi její další partnery patřili Anthony Delon, Rob Lowe nebo finanční podvodník Jean Yves Lefur, s nímž byla krátce zasnoubená.
V roce 1992 se zamilovala do svého bodyguarda Daniela Ducrueta. Vzali se v roce 1995, manželství ale skončilo po dvou letech kvůli Ducruetově nevěře, kterou média odhalila skandálními fotografiemi. Daniel pak napsal knihu Dopis Stéphanie, která doslova obletěla celý svět. Vypráví v ní o své lásce k princezně, narození jejich dvou dětí a krachu manželství kvůli jeho nevěře. Je to vlastně příběh obyčejného muže, který se zamiloval do princezny a musel čelit světu, do kterého nepatřil. Přiznává své chyby a prosí o odpuštění nejen Stéphanie, ale i své děti, dcery Louise a Pauline. I přes rozvod zůstává jejich vztah přátelský, což svědčí o Stéphaniině schopnosti odpouštět a zachovat harmonii pro dobro rodiny.
Po rozvodu Stéphanie dlouho nesmutnila. Následovaly románky s fotbalistou Fabienem Barthezem, hercem Jeanem-Claudem Van Dammem a Jeanem-Raymondem Gottliebem, pravděpodobným otcem její třetí dcery Camille. V roce 2003 se provdala za portugalského trapézového umělce Adanse Lopeze Perese, ale manželství skončilo po deseti měsících. Stéphanie také krátce žila s majitelem cirkusu Franco Kniem a dokonce cestovala s jeho cirkusem po Evropě, což jen podtrhlo její nekonvenční přístup k životu.
Filantropie: Srdce pro druhé
Po smrti svého otce Rainiera III. v roce 2005 se Stéphanie začala intenzivně věnovat filantropii. V roce 2004 založila asociaci nazvanou Boj proti AIDS Monako, která se zaměřuje na podporu lidí žijících s HIV a boj proti stigmatu této nemoci. V roce 2006 se stala velvyslankyní programu OSN pro HIV/AIDS (UNAIDS) a vydala charitativní singl L’Or de nos vies na podporu své nadace. V roce 2010 otevřela v Carpentras ve Francii Dům života, který poskytuje psychologickou a materiální pomoc lidem s HIV/AIDS a jejich rodinám.
Stéphanie, která nedávno oslavila šedesátiny, je také patronkou Mezinárodního cirkusového festivalu v Monte Carlu a Světového sdružení přátel dětí, které založila její matka. Předsedá rovněž Divadlu princezny Grace a dalším kulturním a mládežnickým asociacím, čímž pokračuje v odkazu své rodiny.
Zdroje: