Článek
Dne 3. srpna 1995 měla dvoučlenná policejní hlídka převézt Winkelbauera z pankrácké věznice do Bartolomějské ulice, kde si měl prostudovat 1300 stránkový vyšetřovací spis. Winkelbauer, inteligentní a manipulativní zločinec, však měl jiné plány. Díky ručně vyrobenému klíči, který mu zhotovil spoluvězeň, se mu podařilo na Nuselském mostě odemknout pouta. Využil porušení předpisů, velitel eskorty seděl vpředu místo vedle něj, a pod falešnou hrozbou bomby (ve skutečnosti šlo o srolovaný tabák s drátky) donutil policisty změnit trasu. Na okraji Prahy, u letiště Točná, Winkelbauer policisty odzbrojil, připoutal ke stromu, ukradl jejich služební volhu, pistole a průkaz jednoho z nich. Druhý den policie našla vůz opuštěný v Radlické ulici, ale po Winkelbauerovi jako by se slehla zem. Stal se nejhledanějším mužem v zemi.
Sedm měsíců na svobodě
Pátrací akce byla velmi rozsáhlá, ale komplikoval ji koncert The Rolling Stones na Strahově. Kolabovala doprava a značná část policistů byla nasazena na jeho zajištění. Na pražské kriminálce vznikl speciální tým, který měl jediný úkol – dopadnout Winkelbauera. Po uprchlíkovi pátrali všechny služby české policie včetně železniční. Žádost o pomoc dostalo všech 175 členských států Interpolu.
Na konci srpna zveřejnila televize zprávu, že je Winkelbauer zřejmě po smrti. Je možné, že fámu pustil do oběhu přímo hledaný zločinec, a pak se u večerních zpráv bavil. Velkou pátrací akci vyvolal také anonymní dopis Blesku, že Winkelbauerova mrtvola leží v lese u Kdyně v západních Čechách. Ani to se nepotvrdilo.
Winkelbauer mezitím žil v centru Prahy pod falešnou identitou Jaroslava Michalů. Změnil vzhled. Obarvil si vlasy na blond, přibral, nosil brýle a používal zfalšované doklady. Aby znemožnil svou identifikaci, dokonce si ořezal bříška prstů, což později ztížilo práci kriminalistů. Často a rád navštěvoval kulturní akce. Jeho nejoblíbenější štací bylo Divadlo Na zábradlí. Nikomu nedošlo o koho jde, a tak si s vrahem zapařil i nejeden slavný herec, což pak glosoval svým osobitým způsobem herec Petr Čtvrtníček, který na jeden ze stolů v divadelním baru nekompromisně pověsil ceduli „Zde sedával Ladislav Winkelbauer“.
Drama na Anenském náměstí
Winkelbauerova svoboda skončila v noci z 6. na 7. března 1996. Nervózní a zřejmě pod vlivem drog se v baru Divadla Na zábradlí choval podezřele. Požadoval taxík a na Anenském náměstí ohrozil nožem mladou dívku, kterou chtěl jako rukojmí. Potyčka s taxikářem přilákala policejní hlídku a Winkelbauer se dal na útěk. Na Smetanově nábřeží ohrozil pistolí novináře Jana Bartáčka a jeho přítelkyni, ale ti ho klidným vystupováním částečně zneutralizovali. Winkelbauer poté vnikl do bytu, kde narazil na 16letého studenta Rubena Langa a dva americké turisty. Po chaotické situaci, kdy Winkelbauer varovně vystřelil do zrcadla a vykřikoval o policejním pronásledování, se Američanům podařilo ho zpacifikovat. Lang mezitím přivolal policii, která Winkelbauera zadržela.
Policejní selhání a neohroženost civilistů
Zadržení Winkelbauera odhalilo řadu nedostatků v práci policie. Hlídka byla dezorientovaná, policisté na služebně neuměli anglicky a zpočátku netušili, koho zadrželi. Identitu potvrdil až hospitalizovaný policista v nemocnici. Přesto policejní prezident Oldřich Tomášek hned druhý den povýšil šest policistů a další odměnil, což vyvolalo kritiku. Novinář Bartáček a američtí turisté označili zásah za neprofesionální a média zdůrazňovala, že Winkelbauera zneškodnili civilisté, nikoli policie.
Další pokus o útěk a trest
Winkelbauer se neuklidnil ani za mřížemi. V říjnu 1996 se pokusil uprchnout z Pankráce, když s dalšími vězni prorazil strop cely a dostal se na střechu. Plán selhal a vězni se vzdali po příchodu Winkelbauerova obhájce. Za dvojnásobnou vraždu své bývalé přítelkyně Jolany Keyřové a komplice Petra Bureše, které v červnu 1994 zabil semtexovou náloží, byl v prosinci 1996 odsouzen k 23 letům vězení. Za útěk potrestán nebyl, protože soud jeho stíhání zastavil pro neúčelnost.
Po 18 letech, v únoru 2013, byl Winkelbauer podmínečně propuštěn s sedmiletou zkušební dobou, kterou úspěšně splnil. Dnes je mu 66 let a jeho současný život je neznámý. Přesto zůstává symbolem zločince, který díky inteligenci, manipulaci a odvaze dokázal na sedm měsíců oklamat celé Česko.
Zdroje: