Hlavní obsah
Názory a úvahy

Stát by si měl začít vychovávat politiky, jinak se nikam neposuneme

Foto: Mohamed Hassan, Pixabay

Proč neexistuje studijní obor Praktická politika? Nebyl by to jeden ze způsobů, jak dostat do veřejného prostoru konečně i nějaké kultivované odborníky?

Článek

Co potřebuje politik, aby se stal politikem? Co musí vystudovat? Co by měl mít za schopnosti? Jak by měl chápat svou funkci?

Nebylo by přínosné pro společnost nabízet na veřejných vysokých školách studijní obor Praktická politika? Nebo něco takového už existuje?

Možná by to byl způsob, jak dostat do veřejného prostoru konečně někoho, kdo aspoň trochu tuší, oč běží a nechová se jako buran v hospodě.

Proto aby se kdokoli stal politikem toho vlastně moc nepotřebuje. Ve veřejném prostoru se může začít pohybovat téměř každý.

Aby někdo mohl kandidovat do poslanecké sněmovny musí být alespoň 21 let starý a mít české občanství. Toť vše. Pak už jen zbývá zaujmout voliče a je hotovo.

Co si myslím, že by opravdový Politik s velkým P měl umět a znát?

  • měl by umět mluvit - měl by mít své rétorické dovednosti na dostatečně vysoké úrovni. Politika je hlavně okecávačka.
  • měl by mít dostatečné teoretické znalosti o našem právním systému, struktuře a fungování parlamentu, historii.
  • měl by být schopen empatie.
  • měl by se řídit nějakým svým vnitřním etickým kodexem. Chovat se slušně k ostatním včetně oponentů. Neurážet, nerozdmýchávat nenávist vůči komukoli. Umět vyjádřit a přijímat konstruktivní kritiku a brát svou roli jako službu státu, lidem a nejen sám sobě.
  • měl by mít svou vizi, které by se držel a neměnil by ji dle počasí či nálady voličů.
  • měl by mít praktické zkušenosti, projít si různými stážemi u českých či evropských politiků.
  • měl by mít marketingové dovednosti. Umět pracovat se sociálními sítěmi, médii, zkrátka se umět prodat, zaujmout.
  • a pokud by měl ambice to někam dotáhnout, rozhodně by mu neměly chybět i manažerské schopnosti.

Když se podíváme na tu naši současnou politickou scénu, tak lze zkonstatovat, že je to velké špatné.

Působí u nás politici, kteří místo nějakého slušného chování vůči sobě navzájem rozdmýchávají nenávist pomocí osobních útoků a urážek. Místo konstruktivní kritiky slyšíme jen plané nesmyslné plácání o ničem, které má za účel oponenta zostudit, urazit a diskreditovat. Často jsou to řeči plné lží vycucaných z prstu.

Sáhodlouhými zbytečnými debatami o ničem se ztrácí drahocenný čas na tvorbu potřebných reforem, které by nás konečně mohli někam posunout. Naše současná vláda toho moc neprosadila a i proto zklamala své voliče. Místo práce se velmi často musela potýkat s nesmyslnými obstrukcemi.

Nemyslím si, že je tato vláda ta nejhorší široko daleko, jak velmi rádi prohlašují mnozí z opozice, či z podpalubí, kteří se do sněmovny ani nedostali. Přesně toto je ta nekonstruktivní kritika očerňující vládu před celým národem a umetající cestičku ke korýtku opozici. Proč se namáhat s konstruktivní kritikou, která by nás mohla někam posunout? To je přeci moc náročné, mnohem jednoduší je jen křičet:

„Fuj fuj, Fiala, to je ale ten nejhorší premiér na světě a v celém vesmíru! Za to my jsme skvělí nejlepší nejúžasnější a spasíme vás!“

Na Divoký západ, který u nás panoval za covidu, asi všichni podporovatelé ANO už zapomněli.

Ani si nemyslím, že by současná vláda v čele s premiérem Fialou byla úchvatná. Něco se jí podařilo, jako je např. odříznutí se od závislosti na Rusku a něco zase ne, třeba různé paskvilní pokusy o reformy. Snaha se jí ale upřít nedá. Označení nejhorší vláda je dle mého rozhodně přehnané.

Co jiného má ale opozice křičet, aby se sama dostala zpět ke korýtku? Nic jiného očividně neumí.

Bohužel mnoho lidí u nás i jinde ve světě chce slyšet jen jednoduchá hesla a touží si najít nějakého svého spasitele a třídního nepřítele, místo toho aby si své osobní problémy vyřešili sami.

Mít na starosti fungování státu není jednoduchá parketa. Vyžaduje to znalosti, zkušenosti a schopnost to prodat.

Jaké by to bylo hezké, kdyby v politice byli opravdu lidé, kteří tomu rozumí a vědí, co chtějí. Umí pracovat s marketingem, umí mluvit stručně, jasně, výstižně. Umějí nadchnout okolí pro svou vizi budoucnosti. Vědí, co je slušné chování. A umí spolupracovat a naslouchat i opozici.

A přesně takoví lidé by mohli vycházet z vysokoškolského oboru Praktická politika. Mladí lidé mající chuť věci měnit, modernizovat a oplývající potřebnými znalostmi a zkušenostmi z různých stáží u nás či v Evropě. Přesně takové lidi by naše současná politická scéna potřebovala asi tak jako prase drbání.

Politiků s velkým P je celosvětový nedostatek. Zato je tu velmi mnoho nenávistných zasloužilých manipulátorů starající se jen o vlastní blaho.

Toť konec mého bláhového snění.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz