Článek
Při návštěvě indonéského Bali mě zaujal strom durian, který byl označen značkou výjimečný/speciální. Nedalo mi to a zahrnula jsem průvodce otázkami. Jeho odpovědi jsem posléze doplnila informacemi z internetu a zde je to nejzákladnější nejen o plodech zmiňovaného stromu, ale i legendách, které o nich kolují.
Proč je durian pro Indonésany tak důležitý?
Durian, často nazývaný „král ovoce“, je pevně zakořeněn v kulturním, ekonomickém i duchovním životě Indonésanů. Pěstuje se v mnoha oblastech země – od Jávy po Sumatru – a hraje důležitou roli v místní ekonomice. Je vyhledávaný jak na domácím, tak na zahraničním trhu a jeho sezóna, která trvá od listopadu do února, je každoročně očekávaná s velkým nadšením. Mnohé vesnice v Indonésii pořádají v době sklizně trhy, slavnosti nebo společné ochutnávky, protože durian je považován i za „společenské ovoce“.
Nutno podotknout, že durian má i náboženský a rituální význam – často se používá při slavnostech, jako oběť bohům či předkům, a v některých regionech je považován za symbol plodnosti, hojnosti a požehnání.
Velmi zajímavý je ovšem i jeho duchovní rozměr, který se odráží v lidových příbězích a legendách. Některé z nich přetrvávají po generace a dodnes se vyprávějí v rodinách a vesnických komunitách.
Mýtus o božském ovoci
Jedna z nejstarších legend, která se váže k durianu, pochází z jávských a sundánských tradic. Vypráví se, že durian byl kdysi darem bohů, zaslaným lidem jako požehnání za jejich oddanost a skromnost. Ovoce tehdy nemělo žádné trny, vonělo sladce a chutnalo nebesky.
Ale lidé, zaslepeni touhou a chamtivostí, se začali o plody hádat. Přestali si vážit daru, který jim byl svěřen. Bohové se proto rozzlobili a durian prokleli. Získal tím tvrdou, pichlavou slupku a pronikavý zápach, aby připomínal, že skutečná hodnota se skrývá uvnitř a není určena jen vzhledem nebo první reakcí.
Tento mýtus dnes připomíná jednoduchou, ale silnou myšlenku: pravá krása a hodnota často leží pod povrchem, ne na něm.
Legenda o Králi a kouzelném Durianu
Další známý příběh, oblíbený v západní části Indonésie, vypráví o králi, který toužil po lásce krásné dívky. Ať se snažil jakkoliv, ona jeho city neopětovala. Zoufalý král se obrátil na šamana, ten mu věnoval semínko a poradil mu: „Zasaď ho a počkej.“
Ze semene vyrostl strom, který plodil zvláštní, neznámé ovoce – durian. Když král dívce ovoce nabídl, byla okouzlena jeho chutí a do krále se zamilovala. Král si ale kouzla nevážil, stal se domýšlivým a arogantním. Nepamatoval varování šamana, který ho upozorňoval, že semínko mu pomůže lásku získat, ale potom je na něm, zda kouzlo zůstane. Díky jeho aroganci se kouzlo postupně vytratilo a dívka o něj velmi rychle ztratila zájem. Ani durian už nikdy nechutnal tak dokonale jako dřív.
Od té doby durian nese svou typickou vůni a trny – jako památku na královu pýchu a pomíjivost lidské moci.
Zajímavé indonéské plody stromu durian proto nejsou jen ovocem s výjimečnou chutí a kontroverzní vůní – jsou živým odrazem indonéské kultury, duchovnosti a příběhů, které formovaly identitu národa. Každý trn, každý plod a každá legenda připomíná, že i to nejobyčejnější může skrývat hluboký význam – a že pravé poklady často musíme hledat pod povrchem.
Na závěr snad jen informace o tom, kde lze tento ovocný poklad koupit v České republice. Pro komplikovanou dodávku až z Indonésie, čerstvé plody zde získáte jen výjimečně. Dohledala jsem, že občas jej prodává obchodní společnost Makro, ale to jen občas. Durian tak získáte především ve zmražené formě, a to hlavně v asijských obchodech.