Článek
A chlapi? Ti chtěli být jako on. Tvrďák, co mluvil málo, ale když promluvil, nebylo co dodat. Asi nemusíme dodávat, že byl nejlépe placeným hercem své doby, s tím se počítá tak nějak samozřejmě. Ale ještě než se stal hvězdou pláten, prošel si peklem.
Z ulice do Hollywoodu
Narodil se jako Terrence Stephen McQueen 24. března 1930. A začátek života? Žádná hitparáda. Dyslektik, který slyšel jen na jedno ucho, často utíkal z domova. Před kameru ho poprvé dostal krátký štěk v boxerském filmu Někdo tam nahoře mě má rád. Pak už to šlo podle informací z internetové encyklopedie Britannica fakt rychle – seriál Wanted: Dead or Alive, Hrstka statečných a nakonec velká jízda ve westernu, který dnes zná snad úplně každý. Ano, máme na mysli legendárních Sedm statečných. Psal se rok 1960 a Steve McQueen se stal jménem, které se začalo skloňovat v Hollywoodu i mimo něj.
Jenže Steve nebyl jen herec. Byl i závodník tělem i duší. O tom se dnes moc nemluví, ale podle nás je to opravdu škoda. Motorky, auta, vůně benzínu – to byla jeho vášeň. Reprezentoval dokonce za vlajku USA na slavném závodě Six Days. A když zrovna netočil, seděl v garáži, v kombinéze, nebo zkoušel sám svoje kaskadérské kousky. Kaskadéra totiž obvykle nepotřeboval – byl totiž lepší než většina z nich.
Bullitt, Le Mans a závodní legenda
Když v roce 1968 přišla nabídka na Bullittův případ, Steve do toho šel po hlavě. Sám si vyjednal povolení natáčet honičku v ulicích San Francisca, připomíná jeho legendární drzost web Walk OF Fame. Ano, máme na mysli právě onu legendární honičku mustangu a chargera, která se dodnes řadí mezi nejlepší filmové scény všech dob. Tohle musel schválit samotný starosta, ale povedlo se. Mimochodem – nebyly to žádné filmové triky, to všechno se doopravdy jelo.
Pak přišel filmový sen všech závodníků – Le Mans. McQueen si přál v tomhle závodě i reálně startovat, ale to se mu nikdy nepovedlo. I tak se ale Steve objevil v reálných závodech – třeba v Sebringu, kde skončil druhý. A to se sádrou na noze!
Nezlomný rebel s démony
Měl charisma, ale i svoje démony. Někdy byl jako otevřená kniha, jindy jako zavřený trezor. Přes den ukazoval svému okolí masku drsného borce, v soukromí se z něj však stával osamělý člověk. V roce 1978 přestal kouřit – ne z rozmaru, ale proto, že už mu jeho plíce říkaly dost. O rok později přišla diagnóza: rakovina. Poslední roky života strávil bojem s nemocí a natáčením dvou posledních filmů – Tom Horn a Lovec, oba inspirované skutečností. Jak jinak.
Zemřel 7. listopadu 1980 v Mexiku, kde podstoupil experimentální léčbu. Nikdy se nedozvíme, jestli by to vyšlo – jeho srdce to totiž nezvládlo. Bylo mu padesát let.
Který film tohoto legendárního herce máte nejraději?
Zdroj: Walk Of Fame, Britannica