Článek
V malé vesnici se život točí kolem polí, hospody a především – lidí. Všichni se tu znají, ví o sobě první poslední. A tak se každá, i ta nejmenší šepotaná zpráva, šíří rychlostí blesku. Pro mě se z tichého šepotu nedávno stala ohlušující rána. Moje dcera. Moje Hanka. Studuje druhým rokem vysokou školu, a i když se mi po ní stýská, snažím se chápat, že má spoustu učení a povinností. Domů jezdí jen zřídka, vždycky s omluvou, že nemá čas, že se musí připravovat na zkoušky, že má přednášky. Věřila jsem jí. Každé slovo.
A pak to přišlo. První náznaky, letmé poznámky u pultu v obchodě, zvláštní pohledy sousedek. Zpočátku jsem to nechápala, myslela jsem si, že jsem přecitlivělá. Jenže pak jsem se dozvěděla pravdu. Ne od Hanky. Ale ze sociálních sítí. Z místa, kde se dneska rozebere každý život. Fotky. Hanka na večírcích, s postaršími muži, v drahých restauracích. A pak ta slova, která mi vyrazila dech: „Dělá společnici. Za peníze.“
Svět se mi zhroutil. Ta tichá, pilná studentka, moje chytrá Hanka, která nikdy neměla nouzi o peníze? Vždycky dostala, co potřebovala. Žádné utahování opasků, žádné finanční potíže, které by ji k něčemu takovému donutily. Nerozuměla jsem tomu. Proč? Proč to dělá? Tahle otázka mě drásala každou noc, každé ráno. Nechápala jsem, co ji k tomu vede. Co se s ní na té škole stalo? Kdo jsou ti lidé, se kterými tráví čas?
Najednou se z našeho klidného domova stal dům plný studu. Každý krok ven byl utrpením. Do obchodu? Rychle dovnitř, rychle ven. Vždycky jsem se snažila vyhnout očím sousedů. Cítila jsem na sobě ty pohledy, ty šepotání. Věděla jsem, že vědí. Že se o tom mluví. A já tam stála, matka, která nechápe, co se s jejím dítětem děje. Hrdost? Ta se rozplynula jako pára nad hrncem. Zůstala jen beznaděj a ta palčivá otázka, proč. Proč moje dcera, kterou jsem vychovala s láskou a v hojnosti, tohle dělá?
Pokusila jsem se s Hankou mluvit. Volala jsem jí, psala. Odpovědi byly vždycky neurčité, vyhýbavé. „Mami, nemám na to čas. Mám toho teď hodně. Musím se učit.“ Lhala. Věděla jsem to. Každé její slovo mi teď znělo falešně. Předtím, než jsem se dozvěděla pravdu, jsem její omluvy brala jako danou věc. Teď mi jen připomínaly, jak naivně jsem jí věřila. Cítila jsem se zrazená, ale víc než zradu jsem cítila beznaděj. Jak pomoct někomu, kdo si nechce nechat pomoct? Jak se dostat k vlastnímu dítěti, které se tak dokonale uzavřelo?
Dny se táhly jako týdny. Každý telefonní hovor s Hankou byl jako výslech, který nikam nevedl. Každý víkend, kdy nepřijela, jen potvrdil mé nejhorší obavy. Představovala jsem si ji v tom velkém městě, ztracenou v něčem, čemu nerozumím. Bála jsem se o ni. O její budoucnost, o její bezpečí. Ale hlavně o to, kdo se z ní stává. Moje Hanka, ta veselá holka, která snila o tom, že bude jednou učitelkou, ta najednou byla tak daleko, že jsem na ni skoro nedosáhla.
Nejhorší bylo, že jsem se neměla s kým poradit. Manžel o tom nechtěl mluvit, strkal hlavu do písku. „Ona ví, co dělá,“ říkal. Ale já jsem věděla, že neví. Nebo spíš, že dělá něco, co ji ničí. A já jsem jí v tom nedokázala zabránit. Vesnice žila svým životem, ale pro mě se stala tribunálem. Každý pohled, každé slovo mi připadalo jako odsouzení. Jakoby všichni věděli, že jsem ve výchově selhala. Že jsem něco udělala špatně. A já jsem neměla odpovědi. Jen prázdnotu v srdci a stesk po dceři, kterou jsem ztratila dřív, než jsem si to vůbec uvědomila.