Hlavní obsah

Lži vašich babiček

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Mehmet Altıntaş / Pexels

Babičky se často snaží fungovat jako bezbřehé studnice moudrosti, kterou nabraly během svého života. Bohužel většina jejich rad, kterými se řídily, jsou jen snůška nesmyslů. Myslely to dobře, ale jen vám pletly hlavy.

Článek

Vyrůstali jsme s moudry, které nám naše babičky předávaly z generace na generaci. Ovšem ne všechna tvrzení, která nás provázela dětstvím, jsou vždy pravdivá. Pojďme se podívat na některé z nejčastějších babiččiných rad a zjistit, co je na nich pravdy.

„Studená voda ti způsobí nachlazení.“

Jedno z nejčastějších varování našich babiček je, že studená voda, zejména na nohy, může vést k nachlazení. Skutečnost je ale jiná. Nachlazení je způsobeno viry, nikoli chladem. Nicméně, dlouhodobé vystavení nízkým teplotám může oslabit imunitní systém, což zvyšuje riziko, že se nakazíme.

„Mrkev je dobrá na oči.“

Tato rada je částečně pravdivá. Mrkev obsahuje beta-karoten, který tělo přeměňuje na vitamín A, jenž je důležitý pro zdraví očí. Avšak konzumace mrkve vás nezachrání před nošením brýlí, pokud máte genetické nebo jiné problémy se zrakem. Beta-karoten zkrátka podporuje zdravý zrak, ale nedělá zázraky. Takže pokud do vás během vašeho dětství cpaly babičky mrkev horem dolem, bylo to zbytečné.

„Snídaně je nejdůležitější jídlo dne.“

Moudro, které slyšel snad každý. Pravda je, že snídaně může být pro některé lidi velmi důležitá, protože dodává energii po noci bez jídla a může pomoci nastartovat metabolismus. Nicméně, výzkumy ukazují, že důležitost snídaně je individuální a někteří lidé se cítí lépe, když ji vynechají nebo si ji dají až později. Takže důležitost snídaně, není univerzální pravidlo.

„Všechno zlé je pro něco dobré.“

Toto moudro je více filozofické než vědecké a je jediné, kterému věřím, byť samozřejmě záleží na situaci. Obsahuje však univerzální pravdu, která nás učí vidět v negativních situacích příležitosti k růstu a učení. Ačkoli to znít jako klišé, psychologové potvrzují, že pozitivní přístup k nepříjemným situacím může pomoci lépe zvládat stres a vést ke šťastnějšímu životu.

„Jedno jablko denně a lékaře netřeba.“

Tento starý přísloví odkazuje na zdravotní benefity konzumace jablek, která jsou bohatá na vitamíny, minerály a vlákninu. Ačkoli jablko samo o sobě nezaručí dokonalé zdraví, je pravda, že pravidelná konzumace ovoce a zeleniny může přispět k lepšímu zdraví a prevenci některých nemocí. Ovšem stejně jako v případě mrkve, ani jablko není všelék a od návštěv lékařů vás nezachrání.

Je důležité si uvědomit, že většinu těchto „starých mouder“ je třeba brát s rezervou a řídit se v první řadě vlastním rozumem a současnými vědeckými poznatky.

Jaké průpovídky znáte vy?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz