Hlavní obsah
Lidé a společnost

Larry, vrchní myšilov z Downing street. Nejoblíbenější britský úředník

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: His Majesty's Government, OGL v1.0OGL v1.0, via Wikimedia Commons

Kocour Larry je nepochybně nejoblíbenější britský státní úředník. Pobírá plat od státu a pro případ, že ho přejede auto, je připraven i oficiální státní pohřeb.

Článek

Britský premiér Keir Starmer v září 2024 obohatil kočičí partu v Downing Street, čísle 10. Pořídil si nové kotě, které doplní jeho druhého kocoura jménem JoJo, a především Brity milovaného Larryho, vrchního britského myšilova. To je Larryho oficiální titul, který mu patří jako státnímu úředníkovi. Veškeré náklady na jeho péči hradí stát, v případě odchodu do kočičího důchodu dostane rentu a pro jeho smrt je (stejně jako v případě úmrtí členů královské rodiny) sepsán podrobný plán státního pohřbu.

Foto: Parrot of Doom, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Ale Larry je kočičí stoik, nevzrušuje se. Premiéři se svými mazlíčky přichází a odchází, Larry zůstává a pokaždé, když se ležérně rozvaluje před dveřmi Downing Street, novináři cvakají fotoaparáty.

Kočky na ministerstvech: Elegantní tradice a Larry jako nová hvězda

Kočky na britských ministerstvech nejsou ničím novým. Už po staletí zde plní neformální, ale záslužnou roli chytačů myší. V minulosti bývalo zamoření hlodavci v rezidenci premiéra tak hrozné, že při zasedání vlády měl každý povolení hodit střevícem, spatří-li běžící myš. Taková tradice do 21. století nepatří, nebo ano?

V lednu roku 2011 se ve vysílání zpráv objevil záběr velké černé krysy přímo před vchodem do Downing Street. Lavina reakcí, která poukazovala na špatnou hygienu a zamoření sídla premiérů a možnou mezinárodní ostudu, donutila tehdejšího premiéra Davida Camerona jednat.

V útulku adoptoval čtyřletého kocoura jménem Larry. Prošel pečlivým výběrem, kdy provozovatelé útulku potvrdili, že Larry skutečně umí lovit myši.

Foto: U.S. Embassy in U.K., Public domain, via Wikimedia Commons

Larry na chodníku před číslem 10 vyhlíží amerického ministra zahraničí Mikea Pompea

Kočky mají v Downing Street dlouhou a slavnou historii. Některé měly vlastní výplatní pásky vlády s oficiálním titulem Vrchní myšilov úřadu vlády, stejně jako dnes Larry. Ještě před Larrym zde působila kočka Sybil, která se přestěhovala v roce 2007, když do úřadu nastoupil Gordon Brown. Sybil však z Londýna brzy odešla zpět do Edinburghu, protože si ve velkoměstě nezvykla. Před Sybil se proslavil Humphrey, který přišel v roce 1989 za premiérky Margaret Thatcherové a později zažil i vládu Johna Majora. Humphrey opustil Downing Street šest měsíců po příchodu Tonyho Blaira a zbytek života strávil v klidu mimo politické centrum.

Foto: Parrot of Doom, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Larry přijímá amerického prezidenta Baracka Obamu

Životopis jedinečné kočky

Larryho hlavním úkolem je regulace myší populace v prostorách premiérského sídla. Jelikož loví jako většina koček v noci a přes den se povaluje a spí jako všechny kočky, občas někdo kritizuje jeho lenost. Ovšem další krysu už nikdo nespatřil. Larry se mezitím stal miláčkem britské veřejnosti díky novinářům a svému účtu na sociálních sítích. Užívá si pozornost médií a nejednou posedával na chodníku Downing Street v okolí stánku s mikrofonem před tiskovou konferencí premiéra a nechal se přítomnými novináři fotit jako filmová hvězda.

Foto: The White House, Public domain, via Wikimedia Commons

Larry na červeném koberci očekává příjezd amerického prezidenta Joea Bidena

Larryho vztahy s premiéry

Během svého působení si Larry vybudoval specifické vztahy s každým z premiérů, kteří přišli a odešli, zatímco on zůstal neochvějným kočičím pilířem Downing Street.

David Cameron, jeho „adoptivní otec,“ si Larryho zamiloval, ale občas žertem poznamenal, že Larryho tvrdohlavost je přímo pověstná. Cameron věděl, že Larry je „pánem domu“ a že pohovka je jeho. Theresa May, známá svou pořádkumilovností, Larryho tolerovala, ale údajně se jí často nelíbily všudypřítomné kočičí chlupy. Zakládaly-li se příspěvky z Larryho twitterového účtu na pravdě, sváděla Theresa May s kočičím úředníkem líté boje na téma, zda kočka smí, nebo nesmí na pohovku. Larry je kočka, tak vyhrát.

S Borisem Johnsonem měl Larry tak trochu zvláštní vztah. Johnson totiž preferoval psy a kočky neměl moc rád. Jednoho rána Larry na Johnsona údajně zasyčel, když ho premiér míjel na chodbě. „Ten kocour mě možná ani nemá rád,“ komentoval Johnson.

Larry a další kočičí úředníci

Larry však není jediná slavná kočka v Londýně. Palmerston, další myšilov, se nastěhoval na ministerstvo zahraničí v roce 2016. Kocouři si musí vyjasnit svá teritoria, ale občas u toho lítají chlupy. Palmerston dokonce pronikl do čísla 10 a musel být vyveden. Oba kocouři se několikrát poprali, nejslavněji v červnu na schodech čísla 10.

Foto: By U.S. Embassy in U.K, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=84091857

Palmerston očekává státní návštěvu z USA

V této rvačce Larry přišel o obojek a Palmerston odešel s hlubokými škrábanci. Výdaje za veterináře zaplatili zaměstnanci čísla 10 a veřejnost se právem ptala, proč za kocoura s oficiálním titulem státního úředníka (jehož běžné veterinární výdaje a výživu stát platí) platily soukromé osoby. Zaměstnanci čísla 10 ale Larryho tak milují, že odmítli finanční kompenzaci. Roku 2020 se Palmerston odebral na venkov a zřekl se loveckých povinností, jak „oznámil“ na svém účtu na Twitteru.

Larry na sociálních sítích

Larry si vydobyl takovou popularitu, že se stal i hvězdou na sociálních sítích. Na Twitteru má vlastní účet (@Number10cat), kde svého času sdílel své každodenní zážitky, často s jemnou ironií. Příspěvky, za které byl zodpovědný pravděpodobně někdo z týmu komunikace britské vlády, přinášely národu „z první ruky“ Larryho osobitý pohled na svět.

Foto: The White House, Public domain, via Wikimedia Commons

Bez Larryho by žádná fotografie státníků nebyla úplná

A tak Larry zůstává nejen lovcem myší, ale také ikonou a symbolem. Vlády se střídají, Larry zůstává. A s kočičí tvrdohlavostí si drží své místo na pohovce v čísle 10, ať přijde na oficiální návštěvu kdokoliv.

Zdroje:

https://x.com/Number10cat

https://en.wikipedia.org/wiki/Larry_(cat)

https://en.wikipedia.org/wiki/Palmerston_(cat)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz