Článek
Od tkalcovské dcery k milence krále
Jeanne Antoinette Poisson se narodila se 15. 4. 1764 jako dcera francouzského chudého tkalce. Po tom, co se otec dostal do finančních problémů ji vychovávali v klášteře voršilek v Poissy. Díky své kráse, inteligenci a schopnostem si získala pozornost francouzského krále Ludvíka XV. na narozeninové oslavě, kam byla pozvána. To se jí stalo osudovým. Od mládí projevovala zájem o umění a literaturu a stala se oblíbenkyní salónů pařížské aristokracie. V roce 1745 se stala milenkou francouzského krále Ludvíka XV., který ji brzy povýšil na titul markýzy de Pompadour. Měla velký vliv na politické dění ve Francii a podporovala umělce a intelektuály své doby. Byla patronkou mnoha umělců, mezi nimiž byli například malíři François Boucher či Jean-Marc Nattier. Madame de Pompadour tak přispěla k rozkvětu francouzského umění i kultury obecně. Jejím vlivem bylo také založeno muzeum Louvre jako veřejné místo pro prezentaci uměleckých sbírek královských rodin.
Politický a kulturní vliv Madame de Pompadour
Byla štědrou mecenáškou mnoha umělců, např. malíře Françoise Bouchera či sochaře Jean-Baptiste Pigalleho a sama se aktivně zapojovala do tvorby divadelních her a oper. Jejím přínosem pro francouzské umění je také to, že prosadila vznik Královské manufaktury tapiserií Gobelins, která dodnes patří k nejvýznamnějším evropským producentům tkanin s historickými motivy. Zajímala se o módu kterou sama navrhovala, malovala a zajímala o literaturu. Důmyslně využila svých kontaktů na dvoru k podpoře umělců a intelektuálů, což vedlo ke kulturním inovacím v oblasti literatury, hudby i architektury. Její přínos pro francouzskou kulturu je dodnes nepřekonatelným dědictvím.
Symbol elegance a síly žen ve společnosti
Jejich vztah ukázal, že ženy mohou být silné osobnosti s velkým politickým i kulturním vlivem ve společnosti. Madame de Pompadour dokázala prolomit stereotypy o slabosti žen a ukázat celému světu sílu elegancie spojené s inteligencí a schopnostmi. Je to inspirace pro další generace žen po celém světě bojující za rovnoprávnost pohlaví a své místo ve společnosti. Její vliv na dvorské záležitosti byl obrovský a podporovala mnoho umělců a intelektuálů své doby. Madame de Pompadour je dodnes považována za symbol elegance, vkusu a síly ženy ve společnosti. Zemřela v pouhých 42 letech na tuberkulózu. Její smrt Ludvíka XV. velmi zarmoutila.
Zdroje: Britannica.com, Encyclopedias.com, iDnes.cz