Článek
Málokdo by tipoval, že budoucí král české country se původně vyučil prodavačem. Michal Tučný se narodil 11. ledna 1947 v Praze. Hudbu měl v krvi už od dětství. „Táta vždycky říkal, že hudba pro něj byla jako vzduch,“ vzpomíná jeho dcera Michaela. I když se vyučil něčemu úplně jinému, vždycky věděl, že chce zpívat. A zpívat opravdu uměl. Od amatérských začátků se postupně vypracoval až na vrchol české country scény. Kdo by neznal hity jako Poslední kovboj, Báječná ženská nebo Všichni jsou už v Mexiku. Tyto písně se staly součástí našeho kulturního dědictví.
Cesta k úspěchu lemovaná překážkami
Tučného cesta k úspěchu však nebyla jednoduchá. Kromě toho, že musel prokázat svůj talent, musel také bojovat s vážnými zdravotními problémy. „Michal byl bohém každým coulem,“ říká hudební nadšenec Jan Novák. Bohužel jeho tělo ne vždy stačilo tempu, které nasadil. Tučný se potýkal s problémy s játry už od mládí, kdy prodělal těžkou žloutenku.
Lékaři mu doporučovali střídmý životní styl, ale pro veselého muzikanta to bylo těžké dodržovat. Zajímavostí je, že Tučného typické lacláče, které se staly jeho poznávacím znamením, měly původně praktický důvod. „Po několika operacích břicha mu běžné kalhoty působily bolest,“ vysvětluje Tučného dlouholetý spoluhráč Zdeněk Vřešťál. Lacláče byly pohodlnější, a nakonec se staly jeho celoživotní image.
Jeho hlas a písně zůstávají
I když nás Michal Tučný opustil příliš brzy, a to ve věku pouhých 48 let, jeho hudba žije dál. Současné kapely, jako například Jelen, pravidelně zařazují jeho písně do svého repertoáru. „Tučného písničky mají v sobě něco nadčasového,“ říká frontman kapely Jelen Jindra Polák. Když je hrajeme na koncertech, vidíme, jak lidi reagují. Je vidět, že je tu stále s námi.
Ta energie je neuvěřitelná. Michal Tučný možná fyzicky odešel, ale jeho hlas a písně tu s námi zůstávají. Byl to člověk, který žil naplno, miloval muziku a rozdával radost. A přesně takového si ho budeme pamatovat – jako krále české country v nezaměnitelných lacláčích, s kytarou v ruce a úsměvem na tváři.
Zdroje: Dama.cz, Wikipedie.org, Csfd.cz, Idnes.cz