Hlavní obsah
Příběhy

Na dovolené v luxusním hotelu jsem chtěla platit na splátky. Manžel raději odešel, řekla Dana (38)

Foto: Freepik

Už když jsem vybírala ten hotel, věděla jsem, že je mimo náš běžný rozpočet. Ale byl krásný. A my jsme si tu dovolenou fakt zasloužili.

Článek

Po dvou náročných letech, kdy jsme tahali děti do školy, do kroužků, řešili hypotéku, auto, práci, nemoci v rodině… tohle mělo být konečně něco jen pro nás. Týden úplného klidu. Moře, čisté prostěradlo, klimatizovaný pokoj, kde se ráno probudíš a nemusíš hned řešit, co uvaříš k obědu. Tak jsem si řekla, že jednou nebudu počítat každou korunu. Jednou udělám něco „jako ti druzí“.

Jenže přišlo to, co jsem asi měla čekat.

Když jsme přišli na recepci a paní se mě zeptala, jak budeme platit, automaticky jsem řekla, že kartou. Ale pak mě to napadlo. Že ten jeden týden u moře sice vypadá jako sen, ale pro nás je to v přepočtu zhruba jako půlka nové pračky. Tak jsem se zeptala, jestli by šlo rozdělit platbu na dvě části. Případně na tři. Třeba první teď, druhou po návratu. Neříkala jsem to nijak tragicky, prostě jsem se zeptala. Normálně. Klidně. Upřímně.

Recepční se mírně zarazila, ale nakonec řekla, že se zeptá manažera. A že zatím můžeme počkat v lobby. V tu chvíli jsem si všimla, jak manžel pomalu odchází stranou. S tváří, která říkala „to snad ne“. Sedl si do kouta a vytáhl mobil. O pár minut později už seděl u baru. Prý si šel jen dát vodu. Ale znám ho. Znalosti našeho manželství mi říkaly, že se stydí. Za mě.

A to byl ten moment, kdy jsem pocítila zvláštní směs emocí. Trochu vzteku. Trochu studu. Trochu smutku. Ale hlavně obrovskou nespravedlnost.

Proč je vlastně trapné, že si chci dovolenou, kterou jsme si nemohli úplně dovolit, rozdělit do více splátek? Proč má být trapné přiznat, že i když vypadáme jako „normální pár“, tak občas počítáme? Že když chci koupit krém za osm stovek, nejdřív si googlím, jestli se nedá najít levněji. Že mám aplikaci, která mi ukazuje, kde je benzín o pár haléřů levnější. Že na dovolenou jedeme jednou za tři roky, a i to je pro nás malý zázrak.

Sedla jsem si pak k němu. Mlčeli jsme. A já cítila v kostech, jak se oba snažíme předstírat, že je všechno v pořádku. Ale nebylo. Ne že by mezi námi bylo něco špatně. Ale najednou jsem si uvědomila, jak moc se pořád snažíme hrát nějakou roli. Jak jsme i na dovolené pořád pod tlakem vypadat nějak, působit nějak, nebýt nápadní.

U baru seděli dva páry, které vypadaly, jako by právě přistály z katalogu. Krásné šaty, designové sluneční brýle, značková zavazadla. Jedli sushi a objednávali si drinky, jako kdyby neexistoval bankovní účet. A já tam seděla v šatech z výprodeje, které jsem si koupila speciálně na tuhle dovolenou, a cítila se jako někdo, kdo sem nepatří. Přitom jsem tohle místo neukradla. Zaplatím ho. Jen trochu jinak. Víc po svém.

Víte, není to o tom, že bych si nechtěla přiznat realitu. Jsem na ni zvyklá. Ale je to právě ta realita, která mi čím dál častěji připadá jako něco, za co bych se měla stydět. A to mě bolí.

Když jsem byla malá, moje máma platila v obchodě hotovostí, kterou měla v obálce. Peníze na jídlo, peníze na oblečení, peníze na školu. A když došly, tak se prostě počkalo. Nebo se šlo do sekáče. Nebo se půjčila knížka místo koupené. A nikdo se za to nestyděl. Bylo to normální. Dneska je ale normální něco jiného. Mít všechno. Ukazovat všechno. Ale hlavně nemluvit o tom, co to stojí.

Když jsem večer seděla na balkoně našeho pokoje a dívala se na osvětlený bazén, napadlo mě, kolik lidí asi v tomhle hotelu taky přemýšlí nad tím, jestli to nebylo moc. Kolik z nich to dává na Instagram a zároveň tajně počítá, kolik zbyde na srpen. Kolik žen sedí vedle manželů, kteří se tváří jako „hlavy rodiny“, ale raději utečou, když se má nahlas říct, že finance nejsou vždy růžové.

Druhý den jsme se o tom konečně bavili. Ne vyčítavě. Ale upřímně. Řekla jsem mu, že mě mrzelo, že odešel. Že se cítím sama, když se tváří, že o nic nejde, ale přitom ví, že mě to bolí. A on se omluvil. Řekl, že ho to zaskočilo. Že nechtěl, abychom „vypadali chudě“. A v tu chvíli jsem si uvědomila, jak hluboko v nás je to zakořeněné. Že je nějaká představa, jak se má člověk chovat. Jak má platit. Jak má vypadat dovolená. Jak má vypadat úspěch. A že všechno mimo tu šablonu působí podezřele, trapně, divně.

Ale co když právě tyhle chvíle, kdy „nevypadáme dokonale“, kdy se prostě přiznáme k obyčejnosti, jsou ty nejpravdivější? Co když místo pocitu studu bychom mohli cítit úlevu?

Dnes, s odstupem pár týdnů, vím, že bych to udělala znovu. Znovu bych se zeptala na možnost rozdělit platbu. Znovu bych si dovolila být normální. A třeba bych i dřív přiznala, že mě bolí to ticho mezi námi. Protože to není slabost. Je to síla. Umět říct, jak na tom jsme.

Nejsme chudí. Ale taky nejsme boháči. Jsme normální rodina, co žije z výplaty, má splátky, někdy si pomůže půjčkou a někdy ušetří. A někdy si dovolí víc, i když ví, že to nebude hned celé. A v tom není žádná ostuda. Je to realita, kterou žije většina lidí. Jen o ní nemluvíme.

Příště možná zvolíme levnější hotel. Možná si ho zaplatíme celý předem. Anebo taky ne. Ale jedno vím jistě. Když člověk platí s čistým svědomím a vědomím, že si to místo vybral proto, že toužil po chvíli klidu, pak je úplně jedno, jestli to jde z jedné platby nebo ze tří. Důležité je, že tam jsme. Spolu. A že se nemusíme stydět ani za to, co máme, ani za to, co nemáme.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz