Hlavní obsah

Ondřej (34): V Bruselu jsem si spletl hotelový pokoj. Co se stalo, když jsem tam našel cizinku

Foto: Freepik

Když jsem večer přistával, měl jsem v hlavě jedinou věc: sprchu, postel a spánek. Byl jsem po pracovním dni úplně vyždímaný. Celý den jednání, prezentace, předstírání, že se skvěle orientuju v každém tématu, které přistane na stole.

Článek

A teď konečně klíče od pokoje, výtah, chodba, ticho. Takové to zvláštní ticho cizího hotelu, kdy všechno působí trochu jako kulisy z filmu. Tapety, které bys doma nikdy neměl. Lampy, které vrhají divné stíny. A koberce, které ti šustí pod nohama, i když máš pocit, že našlapuješ po vatě.

Pamatuju si ten moment úplně přesně. Zastavil jsem se před pokojem číslo 407, klíč v ruce, otevřel jsem. Ani mě nenapadlo, že by se něco mohlo stát. Že by to nebyl můj pokoj. Automatika. Otevřeš, zhasneš, zavřeš dveře za sebou. A pak jsem ji uviděl. Seděla na posteli, v ručníku, s mokrými vlasy. Dívala se na mě, stejně překvapeně jako já na ni. Na vteřinu se zastavil čas. Moje první myšlenka byla, že jsem ve špatném snu. Její výraz říkal něco mezi „co to ksakru je“ a „musím se bránit“. Já jen zíral a snažil se pochopit.

„Pardon!“ vyhrkl jsem. „Promiňte, asi jsem si spletl pokoj.“ To znělo jako naprostý nesmysl, protože kdo si sakra splete hotelový pokoj? Ale v tu chvíli to byla jediná věta, kterou jsem dokázal vypustit. Ona naštěstí nevřískla, nehodila po mně lampu, jen si přitáhla ručník výš a mlčky kývla hlavou. Rychle jsem vycouval, dveře zaklaply, a já se opřel o stěnu chodby. Krev mi bušila ve spáncích, dlaně se mi potily a měl jsem pocit, že se mi rozklepou kolena. Hleděl jsem na klíč. Pokoj 407. Očima jsem přejel cedulku vedle dveří – 409.

Byl jsem o dvě místnosti vedle. Vrátil jsem se zpátky, zamkl se ve svém pokoji a seděl na posteli jako opařený. Hlavou mi jely nejhorší možné scénáře – co když zavolá recepci? Co když zavolá policii? Co když… co když? Měl jsem pocit, že jsem udělal něco strašného, i když to byla opravdu jen chyba. Náhoda. Neúmyslná blbost. Ale stejně mi bylo hrozně. Možná ještě víc kvůli tomu, že v tom pokoji byla žena. Cizí žena. Zranitelná. Nahá. A já tam vpadl jako pitomec.

V noci jsem skoro nespal. Převaloval jsem se, přehrával si tu scénu pořád dokola. Ráno jsem přišel na snídani o něco dřív, doufal jsem, že se jí vyhnu. Ale byla tam. Seděla u okna, pila kávu, listovala novinami v holandštině. A když jsem prošel kolem, podívala se na mě. Usmála se. Ne ironií. Ne výsměšně. Vlastně celkem mile. A v tom úsměvu bylo něco, co jsem nečekal – pochopení.

Zvedl jsem si kafe a váhal. Nakonec jsem sebral odvahu, přišel k jejímu stolu a omluvil se znovu. Cítil jsem se trapně jak malý kluk, který byl přistižen, že čte holkám deník. Ale ona jen mávla rukou a řekla, že se to může stát každému. Mluvila plynně anglicky, s jemným přízvukem, byl to takový ten klidný hlas, který vás trochu usadí na židli. A pak se stalo něco, co bych nikdy nečekal – nabídla mi, ať si přisednu.

Povídali jsme si skoro hodinu. O tom, jak často lidé dělají chyby, o tom, jak trapné situace často vedou k nečekanému kontaktu. O tom, jak je absurdní, že si dva cizí lidé, co se nikdy neměli potkat, najednou povídají díky tomu, že jeden vpadl druhému do pokoje. Byla z Kodaně, právnička, jela na konferenci o lidských právech. Mluvila otevřeně, bez póz. Řekla mi, že její první instinkt byl strach – což chápu. Ale hned potom prý poznala, že jsem spíš vyplašený než nebezpečný. A že to byla vtipná historka, kterou večer napíše kamarádce.

Nevím proč, ale tohle všechno se mi nějak zarylo pod kůži. Nejen ta situace samotná, ale to, co se z ní vyklubalo. Ten kontakt, to pochopení, to, že se dá i z totálního trapasu vytěžit něco lidského. Možná to zní jako klišé, ale kolikrát se vám stane, že si vážně s někým sednete? Bez přetvářky, bez hry, bez potřeby být vtipný nebo zajímavý? Jen tak, od srdce.

Nezůstali jsme v kontaktu. Vyměnili jsme si jména, možná i příjmení, ale žádné maily, žádné telefony. Ne proto, že bychom nechtěli. Spíš proto, že to bylo takhle dokonalé. Jednorázové setkání, které mělo začátek, vrchol a konec v jednom dni. A přesto si ho pamatuju dodnes. Pamatuju si její úsměv, její klid a taky ten moment, kdy se všechno mohlo zvrtnout úplně jinam – a nezvrtlo.

Ten příběh vyprávím jen zřídka. Lidi se smějí, čekají nějakou pointu, že jsme se do sebe zamilovali, že z toho bylo něco víc. Ale ono je to právě naopak. Bylo to krásné právě proto, že se z toho nic víc nestalo. Jen lidské setkání. V cizím městě, v cizím hotelu, kvůli cizímu klíči. A možná právě tyhle momenty jsou důležité. Protože vám připomenou, že i v nejtrapnější chvíli se můžete zachovat lidsky. A že někdo jiný to taky udělá.

Od té doby si vždycky dvakrát ověřím číslo pokoje. Ale zároveň si pokaždé, když držím hotelový klíč, vzpomenu na Brusel. A na tu chvíli, kdy jsem se spletl – a přesto to nakonec bylo jedno z nejlidštějších setkání, co jsem zažil.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz