Článek
V Česku i za hranicemi, třeba v Německu, se objevily případy, kdy se lidé cuketou doslova přiotrávili. Často šlo o seniory. Dali si jídlo z domácí sklizně, první cuketa byla v pořádku, ale další už ne. A přitom to nebylo poznat. Žádná známka plísně, nic podezřelého. Lékaři tomu říkají syndrom jedovaté dýně. V principu jde o to, že některé tykvovité rostliny, třeba i dýně nebo okurky si můžou za určitých podmínek začít vyrábět vlastní jedovaté látky. Dělají to, když se necítí „dobře“. Jako obranu.
Příznaky otravy jsou nepříjemné a někdy i nebezpečné. Silné průjmy, zvracení, bolesti břicha, křeče, slabost, někdy až ztráta vědomí. Mladý a zdravý člověk to možná přejde doma. Ale starší lidé, nebo ti, kdo už nějaké zdravotní problémy mají, často skončí v nemocnici. A ne na pár hodin, ale na i několik dní.
Kde se v cuketě najednou vezme jed?
Může se stát, že se cuketa na zahradě samovolně zkříží s jinou rostlinou, třeba s okrasnou dýní. A výsledek? Plod, který vypadá jako cuketa, ale obsahuje podstatně víc jedovaté látky. Anebo se do toho promíchá stres dlouhé sucho, prudké deště, přemokření, nemoci nebo napadení škůdci. Rostlina, která bojuje o přežití, spustí přirozenou obranu. A tu si pamatuje z dob, kdy ještě nebyla vyšlechtěná na jídlo.
Napumpuje do plodů látky, které mají odradit zvířata a bohužel i lidi. Někdy se takové cukety poznají. Jsou deformované, příliš malé nebo naopak obří. Jindy ale vypadají naprosto normálně. Zelené, hladké, lákavé. Jen uvnitř je něco, co tam nemá být.
Jed, který přežije i vaření
Látka, která za to může, se jmenuje kukurbitacin. Dřív ho tykvovité rostliny měly běžně, ale šlechtěním byl odstraněn. Jenže když má rostlina pocit, že je v ohrožení, aktivuje se znovu. A bohužel vaření ani pečení tenhle toxin nezničí. Na teplo je odolný.
Jediný signál, který máte, je chuť. Cuketa s vysokým obsahem kukurbitacinu je výrazně hořká. Takže než ji hodíte na pánev nebo do trouby, ochutnejte ji syrovou. Stačí malý kousek. Pokud ucítíte hořkost, okamžitě ji vyhoďte. Ani převařit, ani přemluvit se, že „to přejde“. Nepřejde.
Za jednu špatnou cuketu vám nestojí zdravotní potíže. Zvlášť pokud ji připravujete pro někoho, kdo už nemá tělo jako ve dvaceti. Tam může i malá chyba znamenat velký průšvih.
Zdroje: