Hlavní obsah

Bohyně Idunn: V severské mytologii je dodnes považována za nositelku věčného mládí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay/Public domain
29. 9. 4:00

Zlaté jablko se objevuje v příbězích po celém světě, a jedná se dokonce o královský artefakt. Kde se víra v jeho moc ale bere? Po odpovědi můžeme pátrat u severské bohyně Idunn.

Článek

V říši Ásgardu, ráji severské mytologie, sídlí mocní bohové Ásové, jejichž magické schopnosti zaštiťují celý skandinávský svět. Aby však mohli svůj božský úkol vykonávat, potřebují k tomu dostatek času, a tak dbají na svou nesmrtelnost, kterou pravidelně obnovují. Ideálně ještě dřív, než zestárnou a ztratí svou největší sílu. Přesně proto potřebují někoho, kdo by je chránil a pomáhal je udržovat při nikdy nekončícím životě. Tou bytostí je bohyně Idunn, nositelka věčného mládí.

Je to strážkyně nesmrtelnosti

Jméno Idunn, nebo také Iduna, znamená v překladu ta, která omlazuje, případně ta, která dokáže zaručit věčné mladí. Střeží takzvanou jasanovou truhlici eski, v níž se nachází kouzelné jablko. Přesně takového jablka či jablek, do kterých si Ásové kousnou, aby se jim navrátilo původní zdraví a mládí. Všichni totiž chtějí navždy zůstat krásní a vitální. Bohyně Idunn tak hraje v božských sférách zásadní roli, protože právě ona chrání sílu a zdraví bohů, bez nichž by se, alespoň podle seveřanů, celý svět rozpadl. A právě proto je tak důležitá, nemůže uniknout pozornosti známé úskočné postavy skandinávské mytologie, boha Lokiho.

Únos z božské říše

Loki si však jednoho dne usmyslí, že pomůže obrovi Tjazimu bohyni unést, a tak ji vyláká z Ásagardu. Řekne mu informaci o tom, že Idunn nalezla v lese krásná jablka. On se rozhodne, že ji přesvědčí, aby vzala ta svá pro porovnání s těmi jeho a pozve ji na procházku. V lese už na Idunn čeká Tjazi, který ji odnese do svého sídla. Taková lest však nemohla zůstat bez povšimnutí. Ásové bez oněch jablek stárnou a Idunn i s jejími jablky hledají. Bohové přinutí Lokiho, aby si přivedl Idunn zpět, jinak ho zabijí. Pohrůžka smrti bývá pro Lokiho jedna z mála, motivací své činy napravit, a tak se pro bohyní vypraví v sokolím rouchu. Idunn promění v ořech a v pařátech ji odnese zpátky do Ásgardu.

Navždy mladí

Idunn je manželkou boha básníků Bragiho, syna Ódina. Je tedy současně snachou nejvyššího severského boha. Bývá zobrazována jako jemná bohyně obklopená zlatými jablky a květy, mnohdy pečující o svou krásnou zahradu. Představuje nevinnost a jistou dětskou naivitu a víru ve šťastný konec. Proto je Idunn dodnes mezi těmito lidmi považována za nesmrtelnou bohyni, která lidem pomůže být navždy mladá.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:
Božské Rio

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz