Hlavní obsah
Aktuální dění

Na Česko se žene hrozné počasí. Čeká nás stoletá voda, hrozí extrémní záplavy, lidé by měli být doma

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Blogerka Terka

Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vydali výstrahu na povodňové ohrožení s extrémním stupněm nebezpečí, která začne platit od pátku, zejména pro východní polovinu republiky.

Článek

Vydatné až extrémní srážky dorazí do Česka ve čtvrtek a mohou výrazně zvednout hladiny řek, především v oblasti Jeseníků, kde se očekává více než 300 litrů vody na metr čtvereční během následujících čtyř dnů. Nejvážnější situace nastane na řekách, které odvodňují Jeseníky a další horské oblasti na severovýchodě země, přičemž některé řeky mohou o víkendu výrazně překročit třetí stupeň povodňové aktivity.

Předpověď na extrémní srážky: Kde bude nejvíce pršet?

Extrémní srážky se očekávají od čtvrtka do neděle. „V jihovýchodní polovině území a na horách na severovýchodě a severu Čech očekáváme srážkové úhrny mezi 150 až 250 milimetry (za čtyři dny). Největší srážky budou v oblasti Jeseníků, kde spadne přes 300 milimetrů,“ uvedl ČHMÚ ve své výstraze. V dalších částech země bude déšť méně intenzivní, s platnou povodňovou pohotovostí, ale výstraha se netýká západu Čech.

Nejkritičtější dny: Sobota a neděle

Od pátku hrozí záplavy zejména na severovýchodě a východě Česka, přičemž největší vzestupy hladin očekávají meteorologové během soboty a neděle. „V povodích, kde 24hodinové úhrny přesáhnou 120 milimetrů, předpokládáme výrazné překročení limitů pro třetí stupeň povodňové aktivity. Odtokově nejvýznamnější situaci očekáváme na tocích odvodňujících Jeseníky a další severovýchodní horské oblasti,“ uvedl ČHMÚ.

Klimatické změny zvyšují riziko záplav

Rizika povodní v globálním kontextu

Podle aktuální studie vědců z Bristolské univerzity se rizika záplav globálně zvyšují a mohou se do konce století až zdvojnásobit. Tento vývoj je důsledkem klimatických změn, které ovlivňují lokální podmínky po celém světě, včetně České republiky. „V nejhorším scénáři předpověděném vědci z Bristolské univerzity rostou rizika záplav během několika desetiletí dvojnásobně. Nová studie je výsledkem let výzkumu s cílem pomoci s ochranou před rostoucím rizikem povodní,“ uvádí Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.

Historická srovnání: Povodně v Jeseníkách jako v roce 1997?

Z modelů předpovědí kumulovaných srážek vyplývá, že v Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody jako při katastrofálních povodních v roce 1997. Tehdy na Lysé hoře napršelo 234 milimetrů během jednoho dne. Pro Jeseník nyní některé modely předpovídají na sobotu téměř 200 milimetrů, a od čtvrtka do pondělí okolo 450 milimetrů.

Extrémní srážky se očekávají i v dalších oblastech, jako jsou Beskydy a jihovýchodní Morava, kde může napršet kolem 200 milimetrů. Podobné úhrny jsou předpovídány i pro rakouský Weinviertel, který odvodňuje řeka Dyje. Extrémní deště přicházejí po suchém období a extrémně horkém začátku září, což může zhoršit povodňovou situaci.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz